Příběhy

Příběh květinářky Stanislavy, která rozhodně neměla na růžích ustláno!

Kateřina Kotalová

Příběh květinářky Stanislavy, která rozhodně neměla na růžích ustláno!

Životní příběh Stanislavy Morchové (43) připomíná scénář jihoamerické telenovely o dnes úspěšné obchodnici s květinami, která přes kruté rány osudu vyrostla z chudého děvčete, jež zmrzlými ručkami prodávalo kvítky na ulici. Bujnou fantazii ale v případě Stanislavy neměl scénárista, nýbrž osud. Sedminásobná maminka a majitelka několika pražských květinářství poznala krach, bezmoc, podvod a také to nejhorší, co může matku postihnout – vážná nemoc dítěte.

Přes všechna životní příkoří se vždycky dokázala znovu postavit na nohy a úspěšně vést tvrdý byznys, a sice na dálku z Francie, kde konečně našla klidný domov. Nyní otvírá nové květinářství, jen pár metrů od míst její velké bolesti.

Podnikání s květinami se Stanislava Morchová nechtěla vzdát nikdy, ani ve chvílích krachu. „Naopak, po každém pádu jsem se chtěla zvednout výš. Květiny jsou můj život. Začínala jsem od ulice. Přivedla mě k tomu moje maminka. Tehdy mě jako malinkou postavila ke stolku se sněženkami do metra a odešla. Já tam stála, dokud jsem je neprodala,“ vzpomíná na chvíle, kdy ji květiny přinesly první koruny, usměvavá Stanislava. Žena, která v Praze vybudovala hned několik úspěšných květinářství, aby se jich záhy musela vzdát. „Po převratu mamka postavila několik stánků s květinami na Václavském náměstí. Měli jsme stánek v pasáži Alfa nebo dole u Koruny. Stánky jsem po ní převzala včetně zaměstnankyň, které byly často starší než já. Mně bylo osmnáct a řídila jsem 30 zaměstnanců. Bylo to těžké,“ vypráví.

Boj o život

V té době čekala své první dítě, dceru Nikolu. „Můj tehdejší přítel spáchal sebevraždu a jeho rodiče mi to dávali za vinu. Moje maminka proto všechny ty stánky prodala a odvezla mě na Kostariku, abych se nezbláznila. Zachránila mi tím život. Když se pak narodila Nikolka, vrátily jsme se a vybudovaly stánek s květinami ve Spálené.“

Ten přinesl Stanislavě milujícího partnera Michala (47), dalších šest dětí a možnost posunout se dál. Ani pak ale neměla na růžích ustláno...


Celý příběh statečné květinářky čtěte v tištěném vydání magazínu Živnostenské listy, který je teď v každé dobré trafice!

Diskuze