Rozhovory

Miroslav Kalousek: Být živnostníkem v Česku, cítil bych obrovskou frustraci!

Dagmar Klimovičová

Miroslav Kalousek: Být živnostníkem v Česku, cítil bych obrovskou frustraci!

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem (54) o tom, proč se ministerstvu financí nedaří efektivně vybírat daně, o společenské nebezpečnosti přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb, o tygrovi v masně, kmotrech a frustraci živnostníků.

Jak si vysvětlujete, že v době, kdy se ekonomice daří, se ministerstvu financí nedaří vybírat daně? Nemluvě o slibu ANO, že zvýší inkaso daní do státní pokladny?

Na ministerstvu financí a jeho podřízených úřadech došlo k zásadní změně postoje k daňovým poplatníkům, což v konečném důsledku vede k tomu, že se nedaří efektivně vybírat daně. Represivní složky státu, které vybírají daně, jsou odpovědné samozřejmě za to, aby stíhaly a nalézaly podvodníkya kromě toho, že ty daně vyberou, se snažily také zajistit férové podnikatelské prostředí.

A jak si takové férové podnikatelské prostředí, pane místopředsedo, představujete?

Civilizované státy, a já jsem se o to snažil šest let také, to dělají tak, že se k těm slušným chovají slušně a stíhají jenom podvodníky. Pan ministr Babiš totálně změnil filozofii úřadu. On vychází z premisy, že všichni jsou podvodníci a teď je otázka, jestli jim to dokáže, nebo ne. Ministerstvo financí se pod jeho vedením ke všem poplatníkům, a zejména k těm drobným, chová tak, že automaticky předpokládá, že jsou zločinci. Tím vzniká mezi daňovou správou a poplatníky vztah, kdy jsou všichni velmi opatrní na každý údaj v obavě, že by mohl být použit proti nim. Za moji šestiletou praxi jsme se snažili o atmosféru klientského systému a vzájemné komunikace. Čemu jsme se opravdu velmi vyhýbali, byla kriminalizace. Naším úkolem bylo vybírat daně, naším úkolem nebylo zavírat lidi. Jenže dnes, kdy se totálně změnila atmosféra a pan ministr hodnotí svoje finanční úřady podle množství podaných trestních oznámení, se daňový poplatník ocitl v situaci: Cokoliv řeknu, bude použito proti mně.Snaží se proto spíše uniknout do šedé nebo černé zóny, než aby na sebe podával trestní oznámení. Jsem přesvědčen, že tohle je jeden ze dvou hlavních důvodů, proč se ministerstvu financí nedaří vybírat daně tak, aby to odpovídalo dynamice ekonomiky. Tím druhým je totální personální devastace na ministerstvu financí a podřízených úřadech.

Jaká je podle vás nyní mezi živnostníky atmosféra?

Myslím, že frustrace je přiměřené slovo. Být živnostníkem a viset nade mnou hrozba přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), nebyl bych rozhodně šťastným živnostníkem. EET není nebezpečná jenom v tom, že někoho znevýhodní na trhu a někomu naopak něco přihraje. Jejím dalším a velmi podstatným negativním dopadem je to, že ve společnosti vytváří atmosféru nenávisti. Že ukazuje prstem právě na živnostníky a drobné podnikatele, kteří mohou za to, že důchodci, nemocní, postižení a další sociálně znevýhodnění spoluobčané nemají dost peněz. A to je špatně. My, kteří se daněmi zabýváme, dlouho víme, že to není pravda. Samozřejmě, že existuje nějaký daňový únik z krácení tržeb, ale ten tady byl a bude vždycky.

Kde vidíte Českou republiku za pět let, pokud bude EET přijata?

Pokud totiž budou EET a další opatření podobného typu přijata, bude to znamenat, že se z České republiky stane....

Celý rozhovor s Miroslavem Kalouskem čtěte v tištěném vydání magazínu Živnostenské listy. Je v každé dobré trafice!

Diskuze