Revue

Alimenty, nebo papíry? Kamioňákovi můžou sebrat všechno, jen řidičák ne

Jiří Vítek

Alimenty, nebo papíry? Kamioňákovi můžou sebrat všechno, jen řidičák ne

Tahání z některých nezodpovědných otců alimenty na jejich děti je pro mnohé matky nekonečným příběhem. Jedním z nástrojů, jak přitlačit neplatícího tatínka ke zdi, je tzv. exekuce na řidičské oprávnění. To ovšem neplatí pro ty, kteří na řidičáku postavili podnikání, nebo jsou řidiči z povolání.

Být kamioňákem a mít děvče v každém přístavu je jistě pro mnohé chlapy unavené dlouhou štrekou jistě fajn, ale když se náhodou v nějakém přístavu objeví čáp, přijdou i povinnosti, tedy placení alimentů. Když se pak nechce platit, nastupuje v krajním případě soud a exekuce. Takový šofér může po pár letech neplacení přijít klidně o všechno, a "řidičák" může nakonec být to poslední, co mu zbyde.

To ti, které řidičské oprávnění neživí, jsou na tom o poznání hůř. Soud jim jej může v případě vymáhání nedoplatku výživného na nezletilé dítě odebrat. Platnost řidičáku se pozastaví ke dni, kdy byl příkaz doručen dlužníkovi do vlastních rukou. Ten pak musí samotný průkaz odevzdat příslušnému obecnímu úřadu.

V zákoně je stanovena výjimka, prokáže-li povinný, že k uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, nezbytně potřebuje své řidičské oprávnění, nebo rovnou zaplatí povinný nedoplatek výživného na nezletilé dítě, vyhne se jeho odebrání.


Diskuze