Zprávy

Čeští živnostníci po roce opět soutěží o titul Živnostníka roku. Utkají se houbař, cukrářka, bedýnkářka, švadlena i bylinkářka

Dagmar Klimovičová

Čeští živnostníci po roce opět soutěží o titul Živnostníka roku. Utkají se houbař, cukrářka, bedýnkářka, švadlena i bylinkářka

Soutěž o nejlepšího živnostníka a nejlepší firmu roku byla letos vyhlášena již po desáté. A čeští živnostníci opět dokazují, že české ručičky a české hlavičky prostě umí a od realizace podnikatelského záměru je neodradí ani přebujelá byrokracie. Soutěž je nyní zhruba v polovině, kdy probíhají jednotlivá krajská kola. Slavnostní celostátní finále se bude konat v prosinci na pražském Žofíně. Celkem se do desátého ročníku podnikatelské soutěže přihlásilo přes 6600 subjektů. Dosavadní vítězové krajských kol potvrzují, že nejen u zákazníků vítězí originalita a poctivá práce, a mnozí svoje výrobky dokázali i po krátké době podnikání umístit na zahraniční trh.

Například v Pardubickém kraji porota zvolila živnostníkem roku pěstitele hub ze Skutče Jiřího Paseku, který se svou manželkou začal před patnácti lety pěstovat a prodávat houby. Druhá na Pardubicku skončila Michaela Naumecová se svými domácími marmeládami a třetí se umístil projekt České bedýnky od Evy Urbanové. Projekt ručně vyráběných bedýnek, naplněných výrobky lokálních producentů potravin, si našel zákazníky i v zahraničí.

Dortík pro Albrightovou

V Ústeckém kraji zvítězil v klání živnostníků zákusek. Tedy zákusek – jde o tzv. dortletku paní Jaroslavy Michalcové, která oživila zapomenutý rodinný recept. Zákusek, kterému už její prarodiče říkali dortletka, se v její rodině vyráběl od dob po první světové válce. Věhlas originálního zákusku se díky soutěži dostal až na slavnostní banket a ochutnali ho i členové vlády nebo bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová. Dortletka loni také získala ocenění Regionální potravina Ústeckého kraje.

Na jihu Čech zvítězila u poroty „šátkářka“. Rehana Ježková nosila své děti "na těle" v šátku, ale bojovala s nedostatkem vhodného oblečení, které by si přes šátek oblékala. Začala si šít vlastní a netrvalo dlouho a byl tu nápad na podnikání, které během posledního roku přerostlo v opravdový byznys. Paní Ježková dnes vyváží svoje bundy, kabáty, svetry a mikiny z Tábora do celé Evropy, Kanady, Austrálie i na Nový Zéland. Objednávek má víc, než může sama zvládnout. Ještě před rokem prodávala 500 bund za celou sezonu, dnes prodá stejný počet za jeden měsíc. "V regálech se nám zboží vůbec neohřeje, nemusíme nic skladovat, ale aspoň se nám bude dobře dělat inventura," směje se Ježková.

Letošní nejlepší živnostnicí na Vysočině se stala Valérie Pelikánová, která vyrábí bylinkové čaje. Sama je začala pít kvůli zdravotním problémům a dnes je dodává do obchodů, lékáren i školních jídelen.

Krajská kola soutěže budou probíhat až do 20. října 2015. Celostátní finálové kolo proběhne v prosinci 2015 v Praze.

Diskuze