Názory

Registr smluv máme, ale zázrak se nekoná

Dagmar Klimovičová

Registr smluv máme, ale zázrak se nekoná

Bitva o protikorupční zákon o registru smluv se vedla dlouhé tři roky. O jeho přijetí bojovalo nemálo občanských iniciativ hlavně proto, že se jedná o zákon otevřeně protikorupční. Podle nového návrhu zákona musí být zveřejňovány všechny státní smlouvy, jejichž plnění překračuje výši 50 tisíc korun. Zázrak to není, ale na začátek aspoň něco!

Během jeho schvalování se ovšem na poslední chvíli povedlo Miroslavu Kalouskovi a několika dalším poslancům bývalé vládnoucí koalice prosadit opatření, která omezí jeho protikorupční efektivitu. Kvůli exministru financí se tak tento zákon nebude vztahovat na Parlament (a několik dalších institucí) a Zbyněk Stanjura z ODS zase prosadil návrh, podle něhož ani obce 1. a 2. stupně (většinou obce pod 15 000 obyvatel, kterých je v ČR celkem 6 tisíc a žijí v nich přes 4 miliony obyvatel) nebudou muset zveřejňovat smlouvy. Díky návrhu poslance Stanjury tak nebude transparentní dohled nad 28,9 miliardami korun. Jeden by řekl drobné, ale v zásadě zhruba třetina navrhovaného schodku státního rozpočtu.

Agrofert bez výjimky, ČEZ vyvázl

Spekulace, že Agrofert z registru smluv vyvázne, se nakonec nepotvrdily. Na impérium ministra financí Babiše se výjimka ze zákona o centrálním registru smluv nakonec vztahovat nebude. Snaha některých poslanců ČSSD prosadit povinné zveřejňování smluv pro korporace, které čerpají veřejné dotace nad 20 milionů korun, měla být podle protikorupčních organizací jen mlžením. Skutečným důvodem návrhu byla snaha odvést pozornost většiny zákonodárců od výjimky pro polostátní ČEZ.

Potěšující je, že každá smlouva, která nebude v novém registru zveřejněna, nenabyde platnosti. A snad se časem podaří také překonat vady, které do zákona vložil Miroslav Kalousek a že se Poslanecká sněmovna, stejně jako Senát, Kancelář prezidenta republiky, politické strany a nestátní neziskové organizace s dotacemi nad dva miliony časem připojí k zveřejňování smluv dobrovolně. "Veřejný registr smluv není samospasitelný, je to jeden ze střípků v celé mozaice. V prosazování transparentnosti bychom vzhledem k předvolební rétorice nyní vládnoucích stran očekávali daleko větší razanci. Razanci bez výjimek. Padni komu padni." řekl k tématu Ivan Bartoš, vedoucí mediálního odboru Pirátů.

Diskuze