Zprávy

Senátor a podnikatel Valenta žalující Česko: Máslo na hlavě má ministerstvo financí!

Dagmar Klimovičová

Senátor a podnikatel Valenta žalující Česko: Máslo na hlavě má ministerstvo financí!

Senátor Ivo Valenta, který podniká v hazardu a přes svoje dvě kyperské společnosti ovládá sázkovou firmu Synot, nyní po České republice požaduje miliardové odškodnění za opatření regulující provozování videoloterijních terminálů. Podle ministerstva financí je nárok jeho firem neoprávněný, on zase tvrdí, že na vině je ignorace ministerstva financí. Valentovy firmy zahájily proti Česku arbitráž kvůli zmařeným investicím.

Oznámení o zahájení arbitráže podané společnostmi WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited už dorazilo na Úřad vlády. Informaci potvrdil Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí: "Kyperské společnosti po České republice požadují nejméně miliardu korun jako kompenzaci za údajnou škodu, která jim měla vzniknout v důsledku odebrání povolení k provozování hazardu."

Licence na provozování videoloterijních terminálů byly původně vydávány na deset let. To se nelíbilo některým obcím, které chtěly ze svého území hazard vykázat a obrátily se na Ústavní soud. Ten v letech 2011 až 2013 vydal několik rozhodnutí, která povolení rušila.

Žurovec dále uvedl, že ministerstvo v souvislosti se sporem řeší také otázku možného zneužití institutu mezinárodní arbitráže. Oznámení o zahájení sporu sice odeslaly kyperské společnosti, ale není pochyb, že za nimi stojí senátor Valenta. "Protože se v minulosti k této žalobě opětovně mediálně přihlásil senátor Ivo Valenta, bude se ministerstvo financí bránit všemi prostředky tak, aby nedošlo ke zneužití procesu mezinárodní arbitráže českým občanem," uvedl Žurovec.

Valenta má po svém boku zdatného spojence v osobě bývalého úředníka ministerstva Radka Šnábla, který podle Žurovce ještě jako úředník ministerstva financí byl do této kauzy zapojen a sbíral o ní informace. Nyní jako bývalý expert státu na arbitráže radí Valentovým firmám s mezinárodněprávními otázkami.

Valenta arbitráž odůvodňuje jako vysoce předpokládatelnou a upozorňuje na skutečnost, že se jí dalo předejít. "Kyperští akcionáři skupiny Synot jsou skálopevně přesvědčeni o tom, že Česká republika porušila mezinárodní pravidla, a tím poškodila jejich legitimní práva. Nicméně je to právě Ministerstvo financí, které má máslo na hlavě. Několik let zde nejen já, ale také mnoho dalších odborníků upozorňuje na to, že postup Ministerstva financí při rušení povolení na videoloterní terminály je v rozporu s mezinárodním právem a vystavuje Českou republiku hrozbě arbitráže. Nicméně ministerstvo všechny tyto snahy přehlíželo nebo rovnou ignorovalo," sdělil Valenta v rozhovoru pro Parlamentní listy.

Valenta, který ovládá skupinu Synot, založil firmu se svým otcem a bratrem v roce 1991. Činnost firmy se nejprve orientovala hlavně na provozování výherních automatů, nyní podniká i v dalších oblastech. Valenta vstoupil do politiky loni na podzim, kdy byl zvolen senátorem za Uherskohradišťsko.

Diskuze