Příběhy

Zakladatelka české kosmetické značky a naše nejslavnější kosmetička: Za nevěru si ženy mohou samy!

Kateřina Kotalová

Zakladatelka české kosmetické značky a naše nejslavnější kosmetička: Za nevěru si ženy mohou samy!

Osmdesátku už před pár lety oslavila, přesto nelení a každý den vstává o dvacet minut dřív, aby se stihla upravit. Říká se jí „Lady Dermacol“ a ne proto, že by nanášela tuny make-upu, OLGA KNOBLOCHOVÁ (82) stála u vzniku české kosmetické značky a péči o ženskou krásu zasvětila celý život. A tak o ní něco ví. Třeba i to, proč tak často stojí za rozpadem manželství.

Na konci padesátých let nastoupila do Ústavu kosmetiky v pražském paláci Adria, udělala si půlroční kosmetický kurz, později vedla celé oddělení a školila kosmetičky. A tomu se ostatně věnuje dodnes. V důchodu založila kosmetickou školu Institut profesionální kosmetiky, jejími kurzy prošlo přes 700 žen a dívek, a z mnohých se staly uznávané vizážistky a kosmetičky. A učí je víc než jen nanášet líčidla na obličej zákaznic. „V oboru dělám skoro šedesát let, takže vím, co to se ženou dělá, když má komplex, že není dostatečně krásná. K vnější kráse jsme jim mohly pomoci právě my kosmetičky. Často právě kvůli neupravenosti ženy ztrácejí partnera. Doma kouká na popelku a pak v práci vidí kolegyni, která vždycky vypadá skvěle. Stačí, aby kývla, a už je celý bez sebe,“ shrnula v rozhovoru pro časopis OK! s tím, že správný přístup kosmetičky k zákaznici ji pak donutí vracet se do salónu zpět.

Nejdražší neznamená nejlepší

A že je nezbytné za krásu vyhazovat obrovské peníze? To Olga Knoblochová považuje za nesmysl. „Každá firma se snaží co nejvíc vydělat. Nicméně seriózní firma nevnucuje dívkám nic nevkusného. Dobře si totiž uvědomuje, že vychovává příští zákaznice i kosmetičky. Řada žen je nepoučených a myslí si, že nejdražší produkt bude mít nejlepší efekt. Nejsem proti luxusu, ale snažím se ženám vysvětlit, že s levnější řadou, která má podobné složení, lze docílit podobného úspěchu,“ tvrdí v rozhovoru Knoblochová.

Dvacet minut ještě nikoho nezabilo

Přestože je ve věku, kdy o sebe ženy už dávno přestaly dbát, ona nevyjde z domu bez make-upu. Hodiny před zrcadlem ale netráví. Stačí jí jen trochu si přivstat. „Dvacet minut ještě nikoho nezabilo,“ směje se. A nese to ovoce, vypadá za každých okolností upravená a o dvacet let mladší, aniž by její obličej kdy poznal skalpel. „V tom jsem konzerva. Říkám, že alespoň někdo z našeho oboru musí stárnout normálně,“ usmívá se. Koneckonců i úsměv je velký pomocník proti stárnutí. „Žena, která se neumí usmát, stárne rychleji. Svěšené koutky a kyselé tváře dopadnou špatně,“ myslí si sedminásobná babička a dvojnásobná prababička. „Když jsem byla mladá, šedesátileté ženy nosily šátky a připadaly mi na odpis. Mně je dneska dvaaosmdesát a mám pocit, že život teprve začíná.“

Diskuze