Názory

Vratislav Mynář. Přítel pana prezidenta

Dagmar Klimovičová

Vratislav Mynář. Přítel pana prezidenta

Ještě ve středu ráno to vypadalo, že Hrad kromě šéfa ochranky prezidenta opustí i jeho kancléř Vratislav Mynář. Ten měl od prezidenta slíbený vyhazov, pokud nedostane bezpečnostní prověrku. Informace o tom, že ji Mynář nedostal, se rozletěla čekým mediálním prostorem a přitom na sebe nabalila neuvěřitelné konstrukce. Možná předčasně, prezident svého kancléře nedá lacino.

Už ve čtvrtek se odchod kancléře z Hradu stal nejistým a ten, aby uspokojil touhu po informacích, svolal kvůli zprávě z Národního bezpečnotního úřadu (NBÚ) tiskovou konferenci. Po krátkém úvodu, během kterého Mynář zářil nefalšovaným úsměvem, zchladil emoce dychtivých novinářů. Potvrdil, že obálku z NBÚ skutečně dostal, ale ještě ji nečetl. Tím sebral přítomným žurnalistům z úst přichystané otázky a po pár oboustranně rozpačitých minutách setkání ukončil.

O něco později podpořil svého muže z jiného místa Česka sám prezident, když na vystoupení během své cesty po Moravskoslezském kraji řekl: „Pokud pan Mynář neuspěje, čekám, že využije možnosti odvolání. A pokud ani to nedopadne, tak pak splním slovo.“ Prezident asi doufá, že o Mynáře nepřijde a spoléhá při tom na úřednickou mašinerii, která by se v případě podání odvolání rozjela.

...a to se klidně může stát!

Prvním krokem, který v případě zamítavého stanoviska NBÚ může Mynář udělat, je to, že do patnácti dnů podá rozklad proti rozhodnutí úřadu. Pokud ho pracovníci NBÚ nezamítnou, předají spis i s doporučením řediteli Dušanu Navrátilovi. Pak bude následovat tříměsíční lhůta, během které se šéf NBÚ rozhodne, jak s Mynářem naloží. Do jeho rozhodnutí bude navíc vstupovat doporučení od komise odborníků, kteří pro úřad nepracují. Pokud by si někdo myslel, že tím se proces ukončí, pak by náš systém ale velmi podcenil.

Dalším nápravným opatřením a světlem na konci bezpečnostního tunelu, ve kterém byl Mynář dle svých slov obnažen, je pražský Městský soud. Pakliže předseda senátu shledá zásadní důvody a uzná, že žaloba splňuje podmínky pro přednostní projednání, rozhodne během několika týdnů. V horším případě se může „kauza Mynář“ projednávat i několik let. A to se opravdu může stát.

"Kvůli přetíženému správnímu úseku našeho soudu se rozhoduje v pořadí, v jakém případ dorazil. Může jít i o několik let," potvrdila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

To už se ale dostáváme na konec (zatím prvního) funkčního období Miloše Zemana a příběh bezpečnostní prověrky prvního muže pana prezidenta pozbyde na důležitosti. Nicméně i poté, pokud by se pan Mynář cítil být ze strany NBÚ i po letech poškozen, mohl by podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. A tam by to nemělo ležet déle než devět měsíců...

Diskuze