Zprávy

Platili jste DPH v některé ze zemí EU? Pak máte nárok žádat vrácení svých peněz. Je však třeba si pospíšit!

Renata Lichtenegerová

Platili jste DPH v některé ze zemí EU? Pak máte nárok žádat vrácení svých peněz. Je však třeba si pospíšit!

Daň z přidané hodnoty zaplacenou v členských státech EU mohou podnikatelé získat zpět. Deadline žádosti o vrácení se ale kvapem blíží, připadá na poslední zářijový den.

Vrácení DPH ze zahraničí se vyplatí především podnikatelům a firmám se zaměstnanci, kteří hojně cestují do zemí Evropské unie, aktivně zde obchodují bez zázemí mateřské provozovny a využívají hotelových služeb. Nezanedbatelné částky tvoří DPH například při účasti firem na zahraničních veletrzích. Dopravcům zase zvyšuje náklady při nákupu pohonných hmot.

Nepřicházejte zbytečně o peníze.

Žádost o vrácení DPH se podává jedenkrát za rok, a to do 30. září. Lze ji také podávat v průběhu roku po čtvrtletích, pokud je částka nárokované daně vyšší než 400 eur nebo ekvivalent v příslušné národní měně. Minimální částka DPH pro roční žádost je jen 50 eur,“ přibližuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision. Menší firmy a podnikatelé podle ní o možnosti vrácení všeobecně moc nevědí, a pokud platili výdaje v jiné zemi včetně DPH a nepožádají o vrácení, připravují se tím o nemalé peníze.

Registrujte se s předstihem

Žádost se podává výhradně elektronicky přes portál Finanční správy. Nejprve je nutné se do elektronického systému vracení DPH registrovat, což nějakou dobu trvá. Proto je dobré tak učinit v dostatečném předstihu. Po registraci je umožněn přístup k podání žádosti. O jejím vyřízení rozhoduje příslušný stát, a to přibližně za tři měsíce. „Podnikatel nebo firma tedy podává právě tolik žádostí s přiloženými doklady a vyčísleným DPH, z kolika zemí má účty. Následně obdrží vyrozumění v jazyce příslušného státu, zda byly podmínky splněny. Obnos je vrácen v měně příslušné země,“ říká Štarmanová s tím, že vyřízení žádosti je možné objednat u specializovaných firem za přibližně 2 tisíce korun.

Sousední státy stanovily DPH podobně jako Česko, v Německu činí základní sazba 19 procent a v Rakousku 20 procent. Nejvyšší DPH z členských zemí Evropské unie vyžaduje Maďarsko (27 procent), Dánsko, Švédsko a Chorvatsko (25 procent).

Diskuze