Názory

Nejčastější otázka u živnostníků. Koho mám sakra volit?

Jiří Vítek

Nejčastější otázka u živnostníků. Koho mám sakra volit?

Přesně za rok začne volební klání do Senátu a do zastupitelstev krajů, přestože tyto volby patří mezi nejméně sledované, jejich vliv na život živnostníků mají velmi výrazný. Na otázku, koho volit, si stejně nakonec budete muset odpovědět sami, ale vykopnutí malého balónku není určitě na škodu.

Se štědrou dotací se "kočíruje" uplně jinak, než s dluhem u banky

"Budu řídit stát jako firmu", bylo heslo podnikatele Andreje Babiše ve volební kampani do parlamentních voleb. Bohužel ono řídit firmu, která ročně získá jen ze státní kasy a bruselských dotací 4,9 miliardy korun, je něco jiného, než každý měsíc splácet leasing na auta, stroje a každé ráno se strachovat, kolik lidí dnes přijde na oběd, pivo nebo si ostříhat vlasy. V továrnách na polomasové výrobky podnikatele Babiše nejspíš nebude práce žádný med, neboť ,první co pravděpodobně pocítíte při nástupu do pracovního poměru, je podezření, že každý zaměstnanec je potenciální zloděj párků, buřtů a šišek salámů. Jak jinak si představit paralelu v plnění hesla "Budu řídit stát jako firmu" - připoutám plošně malé živnostníky "šmírovací" pupeční šňůrou, která má zkratku EET, přestože mohu do ulic vyslat celkem slušnou armádu úředníků dělat jejich práci, tedy kontrolovat.

Využívat slovní spojení jako deratizace heren nebo paušalizování, že každý Vietnamec je zloděj, moc o vztahu ideového vůdce politického hnutí k malým živnostníkům nevypovídá. O boji proti prohnilým politikům v dozorčích radách nemá cenu ani psát. Poslední aférka Radmily Kleslové vypovídá za vše.

Neprůstřelný Kalousek aneb Muž s cejchem minulosti

Miroslav Kalousek (TOP 09) je dnes asi nejvýraznějšmí oponentem současného ministra financí, ale vždy tak vehementně živnostníky nebránil. V roce 2011, kdy sám zastával post ministra financí, velmi vehementně prosazoval úpravu takzvaných výdajových paušálů, které osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) využívají k výpočtu své daňové povinnosti. Miroslav Kalousek má určitě rád humor a jak se tato zpráva dostala ven, tak vše ostře dementoval, média údajně získala jednu z překonaných pracovních variant z nižší hierarchické úrovně ministerstva financí. Jenže po zádech běhá mráz při pomyšlení, že to mnohdy myslel vážně. Stačí totiž připomenout jeho poslední „reformy“, na kterých se podílel on nebo jeho tým expertů. Připomínám penzijní reformu, která problém vyplývající z nízké porodnosti řešila uvalením vyšší daně na položky typu dětských plenek a základních potravin nebo nekoncepční zvýšení spotřební daně na benzín, cigarety a alkohol, po kterém se snížily daňové výnosy.

Nové tváře bez vlivu, staré tváře v parlamentu

Je velmi těžké hodnotit současnou situaci ODS, protože ve vedení jsou nové tváře, které je velmi náročné konfrontovat s ojedinělým úkazem v "pravicové" politice - tedy že strana, která si říká pravicová, zvedá daně. Stranu sice vedou nováčci, ale v parlamentu najdeme ještě ty skutečné kované členy ODS.

Například Miroslava Němcová na konci roku 2012 tlačila, co to šlo, na rychlé schválení daňového balíčku, kdy se od ledna měla změnit spodní sazba daně z přidané hodnoty ze 14 na 15 procent a horní z 20 na 21 procent.

Velmi zajímavá postava je senátor Kubera, který dokáže velmi trefně a nekompromisně udeřit v mnoha případech přesně hřebíček na hlavičku, ale většinou to dopadá tak, že nakonec to kladívko rychle ztratí. Pro ODS je velkou nevýhodou, že jejich "mazáci" ve straně nikdy netoužili po vlastnictví velkých médií. A tak různé protestní akce proti EET, kterých se často pořádají za účasti pražského předsedy Humplíka jsou jen sdílenou záležitostí na Facebooku pro pár stranických přátel.

Solitér Petr Mach a zaprášený Liberland

Petr Mach ze Svobodných je politik, který vytvořil stranu tak zvláštním způsobem, že bych spíše věřil, že se jmenuje Petr Svobodný než Petr Mach. Tato strana v současné době stojí a padá na tomto jménu. Primárně euroskeptický obraz strany v poslední době narušuje sociolog Petr Hampl, který mezi Svobodné vnáší silnou protiislámskou rétoriku a vyzval Petra Macha na souboj o post předsedy. Přesto jejich akce s rozbíjením pokladen, organizací několika protestních akcí a otevřených dopisů proti EET, se tato strana určitě řadí mezi nejkreativnější politická uskupení, která bohužel spíše než samotným programem oslovují veřejnost hesly typu "My živnostníci jsme svobodní občané", nebo dnes již pomalu zapomenutým, ale mediálně úspěšným aktem vyhlášení svobodného státu Liberland.

Sázka na Valentu, všechno nebo nic

Strana Soukromníků je velká neznámá, která po pokusech stavět v minulých letech do volebních soubojů známé fotbalisty nebo herce našla svého žolíka v podobně podnikatele Ivo Valenty, který pro mnohé překvapivě proklouzl do Senátu, když ve finálovém souboji porazil poměrem hlasů 54,17 % : 45,82 % lidovce Pavla Botka, který prohrál všechny své pokusy nakouknout z pozice místostarosty Ostrožské Nové Vsi do velké politiky. Ivo Valenta ale evidentně nekončí v politice tím, že si odsedí svůj senátorský post a pak se vrátí domů do Monaka přemýšlet, jak by rozšířil své herní impérium. V posledním roce se podařilo této straně vytvořit pevnou stranickou infrastrukturu a sestavit určitě zajímavý tým složený převážně z podnikatelů. Za pozornost rozhodně stojí člen předsednictva strany Bedřich Danda, který už vysokou politiku ochutnal naplno v roce 2010 jako náměstek ministra průmyslu a obchodu. Otázka je, kolik peněz bude podnikatele Valentu stát, aby tuto stranu dostal do médií, tedy i do hlav případných voličů a zda si nakonec občané nebudou spojovat Valentu a Babiše jako dva podnikatele, kteří přináší na náš tuzemský dvoreček "berlusconizaci" politického prostoru.

Diskuze