Názory

Rentgen ostrého hocha Ivana Kočárníka. Co odhalila prohlídka?

Dagmar Klimovičová

Rentgen ostrého hocha Ivana Kočárníka. Co odhalila prohlídka?

Pokud už jste měli v ruce tištěný magazín Živnostenské listy, patrně vám neunikla rubrika Ostří hoši. Je takovým rentgenem lidí s dlouhými prsty. Proč? Vlastně jenom proto, aby se nezapomnělo. Tady je první z nich, někdejší ministr financí Ivan Kočárník (71).

Během své pětileté kariéry ministra financí si Ivan Kočárník uměl vybudovat dostatečně pevné konexe na to, aby se i v důchodovém věku mohl těšit prominentní funkcí. Svoje roční působení v KSČ vyměnil po revoluci za členství v ODS a stal se jednou z nejvýraznějších tváří strany. Jako vystudovaný ekonom pracoval jako náměstek federálního ministra financí Václava Klause, po kterém následně resort převzal (1992-1997). Po vypršení mandátu byl zvolen do funce předsedy představenstva České pojišťovny, zřejmě jako odměnou za to, že umožnil Kellnerově PPF pojišťovnu zprivatizovat.

Pokud bychom chtěli Kočárníkovi něco vytknout, rozhodně by to nebyl nedostatek ctižádosti. Po odchodu z České pojišťovny se stal předsedou dozorčí rady ČSA, následovala funce poradce exministra financí Miroslava Kalouska a dnes je místopředsedou dozorčí rady společnosti Unipetrol. Pokud se o Ivo Rittigovi mluví jako o politickém podnikateli, co tak říct o Ivanu Kočárníkovi?

Prsty v H-Systému

Jeho kariéra ministra financí se neobešla bez skandálů a jakkoliv je kauza H-System dnes už trochu vyčpělé téma, postižení by s panem Kočárníkem možná rádi prohodili pár vět. Byl to právě Ivan Kočárník, u kterého dnes odsouzený Petr Smetka (majitel H-Systemu) našel pochopení. Smetka chtěl obchodovat s cennými papíry a pro tento účel založil společnost RTP. Úředníci ministerstva financí mu ale odmítli vydat licenci. O přímluvu u tehdejšího guvernéra České národní banky Tošovského se pokoušel i Václav Klaus, ale neuspěl. (Smetka mu za to slíbil místo v dozorčí radě pro jeho maželku Livii. Dnes Václav Klaus jakoukolv spojitost s H-Systemem popírá). Nicméně licenci nakonec získal, v roce 1996 se o to postaral ministr Kočárník.

Za vším hledej ženu

Asi dílem náhody se tehdejší přítelkyně pana ministra, a jeho pozdější choť, stala klientkou H-Systemu. Ještě větší náhodou poztrácela při stěhování veškeré doklady o uzavření smlouvy na byt a o zaplacení téměř tří milionů korun. Náhradu škody po zkrachovalém H-Systemu ale nikdy nežádala. Pikantnost celé kauzy H-System tkví mimo jiné v tom, že ukázala na propojení politických špiček, elitních bankéřů, ale také trestanců a bezdomovců.

Zašitý v Unipetrolu

Příznivý vítr Topolánkovy vlády zavanul Kočárníka do ČSA (2007), kde se stal předsedou dozorčí rady. O dva roky později sám rezignoval. Jak důvod uvedl to, že odbory ČSA, státní úředníci a dokonce i někteří členové vlády brání restrukturalizaci firmy. Ve stejném roce (2009) dostal od exprezidenta Václava Klause k 65. narozeninám čestnou plaketu prezidenta republiky a rok nato ho povolal tehdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek coby svého náměstka. Dnes je Ivanu Kočárníkovi 71 let. Před několika týdny byl valnou hormadou společnosti Unipetrol podruhé jmenován do dozorčí rady společnosti.

Retngen dalšího "ostrého hocha" Zdeňka Bakaly čtěte v tištěném vydání.

Diskuze