Názory

Odbory jako výtah do politiky. Kam zamíří Středula?

Jiří Vítek

Odbory jako výtah do politiky. Kam zamíří Středula?

Českomoravská komora odborových svazů je již dlouhá léta vnímána jako politický inkubátor sociálních demokratů, ale vše se může brzy změnit. Její současný šéf Josef Středula (47) se prý politiky štítí, uvidíme, na jak dlouho...

Josef Středula, první polistopadový odborový předák ČMKOS, který nebyl před rokem 1989 členem KSČ, ale od svých 29 let ho můžeme nazývat profesionálním odborářem, který už v roce 1990 porcoval, co zbylo z ROH (Revoluční odborové hnutí) a transformoval, normalizoval atd.

Pan Kdyby

Od té doby už jenom žabákoval po žebříčku odborářských funkcí vzhůru až k postu předsedy největší odborové centrály. Mezi živnostníky má tento chlapík, který rozhodně není žádný Jimmy Hoffa, přezdívku pan "Kdyby". Středula do odborářské politiky pomalu přináší některé prvky z Francie a Německa, demonstruje na stadionech, vyrábí moderní loga a díky častému mávání rukama úspěšně dohání předsedu ODS Fialu v disciplíně obouručný stolní tenis bez pálek.

Středula se celkem úspěšně snaží prostřednictvím médií nově diktovat i soukromému sektoru a tím i verbovat nové členy z nepoznaných vod. Jeho výrok "Končí odborářská tolerance k nízkým českým platům!" dopálil mnohé podnikatele.

"Kdyby odbory fungovaly tak, jako např. Odborový svaz přístavnich dělníků východního pobřeží v USA, tak proč ne! Tam odbory dohlížejí na vysokou pracovní morálku, kdo se fláká dostane "nakládačku", nečlen odborů dostane práci jen na doporučení člena, ale ten ručí za to,že není absenter, že nebere drogy, že maká bez ohledu na to, jestli je den nebo noc, svátek, či pátek, takové odbory mohou být respektovaným partnerem zaměstnavatele." říká podnikatel Jan Ráž.

Třetinová sádra pro živnostníka

Středula má na víc než strejdové ve funkci před ním, kteří vedli naštvaný dav z fabrik s píšťalkou v puse a drahýma hodinkama na ruce. Například jeho nesmyslném plácnutí o třetinové sádře pro živnostníky za třetinové odvody vlastně odhalilo, že má představu o zdravotním pojištění jako o individuálním účtu, kde si každý člověk spoří na svou vlastní péči. To je od odboráře nečekaný, řekněme velmi "mackovský", názor.

Bohužel válka státních zaměstnanců proti živnostníkům je skutečně naší uprděnou specialitou, nebot žádná taková zahraniční obdoba neexistuje. Může za to EET? Nikdo ani Falbr, Štěch nebo Zavadil nehrál na tuto strunu tak výrazně jako současný předseda. Ano, proto si myslím, že Středula bude první odborářský předák, který do politiky vstoupí pod jinou značkou, než je ČSSD.

Odbory jako kádrová rezerva ČSSD

Podívejme se na první výraznou osobnost odborářské líhně Richarda Falbra, který se ujmul odborů po rozpačitém hledání směru po roce 1989, kdy komoru vedl zapomenutý Vladimír Petrus.

Richard Falbr, člen ČSSD od roku 1990 do roku 1996, kdy kvůli svému postu předsedy ČMKOS členství přerušil. Po ukončení svého předsednictví v ČMKOS v roce 2002 do ČSSD znovu vstoupil a od roku 2004 si zajistil ve volebním klání senátorské křeslo. Protože má Falbr výborné jazykové znalosti, dokonce v letech 1963-69 učil jazyky na škole Ministerstva vnitra, byl zvolen na kandidátku ČSSD do Evropského parlamentu, kde od roku 2004 do roku 2014 setrval ve funkci poslance Evropského parlamentu.

Milan Štěch člen ČSSD od roku 1997. Štěch už z ČSSD nevystupoval ani nepozastavoval členství, co ho ctí, je, že stejně jako mnozí jeho spolustraníci si rychle doplňovali vysokoškolské vzdělání v tzv. turbo studiích, Štěch, který si mohl v klidu sednout v Plzni vedle spolustraníka Milana Chovance, řekl naplno, že si nehodlá doplňovat vysokoškolské vzdělání, neboť se nechce vystavovat podezření ze získání "rychlotitulu". Svoji práci v odborech považuje za svoji životní univerzitu. Do jeho studia nyní započítejme i post předsedy Senátu Parlamentu ČR, čímž je v současné době formálně druhým nejvyšším ústavním činitelem.

Milana Štěcha ve funkci předsedy ČMKOS nahradil Jaroslav Zavadil, který už nečekal osm nebo deset let na vstup do politiky jako jeho předchůdci. Jaroslav to risknul už za necelé tři roky a stal poslancem ve Sněmovně PČR za ČSSD. Určitě nemůžeme zapomenout ani na Zdeňka Škromacha, který však do politiky vstoupil z konkurenční odborové centrály, a to z OS Kovo, kde do roku 1996 působil v čele, než se stal poslancem a následně senátorem za ČSSD.

Diskuze