Zprávy

Číšníci chystají žalobu na poslankyni Lorencovou za obvinění z financování organizovaného zločinu. Vyvázne z toho bez ztráty kytičky?

Kateřina Kotalová

Číšníci chystají žalobu na poslankyni Lorencovou za obvinění z financování organizovaného zločinu. Vyvázne z toho bez ztráty kytičky?

Tak tohle si poslankyně hnutí ANO Jana Lorencová (75) za rámeček nedá! Její nešťastné vyjádření, kterým v pátek ve sněmovně obhajovala elektronickou evidenci tržeb a v němž obvinila české číšníky z financování organizovaného zločinu, ji možná ještě vyjde pěkně draho. Číšníci a hospodští se totiž vzbouřili, semkli a chystají na ni hromadnou žalobu.

Redakci Živnostenských listů se ozval pobouřený majitel dvou pražských restaurací s tím, že si slova Lorencové rozhodně nemůže nechat líbit. „Dnes jsme se s kolegy dohodli, že na poslankyni Lorencovou z ANO podáme žalobu za pomluvu, že číšníci financují z dýšek organizovaný zločin. Budeme požadovat veřejnou omluvu a finanční kompenzaci, kterou si ale v případě výhry v soudním sporu nehodláme nechat pro sebe, ale poukážeme ji na konto nadace Dobrý Anděl,“ napsal restauratér Pavel. Zároveň vyzval ostatní hoteliéry a číšníky k připojení se k žalobě.

Svoje případné žádosti o kontakt na organizátora žaloby pište na adresu redakce@zivnostenskelisty.cz

Zatracená imunita

Někdejší investigativní reportérka ale zřejmě může zůstat v klidu. Kromě toho, že má z ostudy kabát a dost možná ji čekají měsíce nepříjemností, žádné velké riziko jí nehrozí. Chrání ji totiž článek 27 Ústavy ČR: Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem.

Jinými slovy, paní Lorencová může dál za sněmovním pultíkem chrlit jedno absurdní obvinění za druhým a s největší pravděpodobností se nic nestane. Svému chlebodárci ale rozhodně dobré jméno nedělá, mnohým je k vzteku, jiným pro smích, jenže imunita je imunita….

Sedět se zalomenýma rukama? Ne!

Přestože za svoje výroky nemůže být poslankyně trestně stíhaná, šanci domoci se veřejné omluvy ale číšníci mají. "Doporučoval bych spojit se a podat výzvu k veřejné omluvě," radí námi oslovený právník.


Mimochodem, nezapomeňte, že dnes vychází první číslo tištěného magazínu Živnostenské listy

Diskuze