Rozhovory

Po zkušenosti z jatek změnil profesní dráhu a dal se na konopí. Dnes vlastní největší síť konopných lékáren v zemi

Renata Lichtenegerová

Po zkušenosti z jatek změnil profesní dráhu a dal se na konopí. Dnes vlastní největší síť konopných lékáren v zemi

"Konopí českým úředníkům zpočátku moc nevonělo a házeli nám klacky pod nohy. Občas někdo zavolal i policii, protože nás považoval za feťáky. Dnes už se nám ale daří výborně,“ říká JIŘÍ STABLA (32), zakladatel sítě konopných lékáren Carun Pharmacy, která letos vydělává neuvěřitelné částky a má pobočku i v Londýně.

Čím jste se původně plánoval živit? Nebo jste odjakživa směřoval k povolání „majitel sítě konopných lékáren“?

Rozhodně ne. Vystudoval jsem obor, který mě baví dodnes, a to je kuchař. Moje první oficiální práce ale začala v Irsku, kde jsem pracoval na jatkách jako řezník, a musím říct, že už bych to nikdy nedělal. Naopak, jsem velký propagátor vegetariánství a veganství, žádná humánní jatka totiž neexistují. Tato zlá zkušenost mě navždy změnila a vydal jsem se úplně jiným směrem.

Hledal jste tedy změnu, proč padla volba právě na výrobky z konopí?

Zhruba před deseti lety mi produkty z konopí doporučil jeden kamarád. Má přítelkyně tehdy trpěla kožním problémem a měla i potíže s imunitou kvůli špatnému zásahu lékaře na imunologii. Nakonec ji z toho dostalo právě konopí. Výsledky se dostavily okamžitě a byly vynikající, až neuvěřitelné. Usoudil jsem, že je nutné konopí posunout do moderní farmacie. Vlastní výrobky jsme spolu s mým obchodním partnerem Jiřím Vlkem začali vyrábět zhruba před šesti lety. Příprava první masti zabrala několik měsíců a podílelo se na ní několik odborníků z oblasti farmacie. V současné době máme na českém trhu 16 konopných produktů, především různé masti, ale i mycí gel, ústní vodu nebo sirup.

Jaká byla v době vašich začátků konkurence na tuzemském trhu?

Nebyla tu firma, která by to dělala správně, inteligentně. To znamená v čistém farmaceutickém prostředí pod dozorem doktorů farmacie a hlavně tak, aby se medikamenty vyráběly z dražších avšak kvalitnějších surovin. Je nezbytné splňovat ISO kvality výroby zdravotnických prostředků, abyste věděli, že jdete správnou cestou. Věřil jsem, že když budu tím prvním, kdo se do takové výroby pustí, nemine mě odměna a splním si svou vizi dostat kvalitní konopné produkty k lidem. Naše výrobky nejsou „placebo“. Látka CBD (kanabidiol), kterou se pyšníme a která je obsažena v zelené části rostliny, působí velice účinně a rychle na celou řadu zdravotních problémů. Konopí je klenot mezi bylinami.

Hned od začátku se vám tedy dařilo?

Nejdříve jsme čelili naprostému zavržení. Lidé nás považovali za feťáky a někteří na nás volali policisty. Přitom jsme neprodávali nic ilegálního, ale konopí a produkty z něho měly ještě před sedmi lety stigma zakázaných drog. Podnikat v oboru jsme začali v době, kdy po nás skoro plivali. Bylo až neuvěřitelné, jak byli lidé zfanatizovaní. Odmítavý přístup nás ale neodradil, naopak vybudil k většímu úsilí.

Problémy jsme měli také s úředníky, kteří nebyli na konopí zvyklí a házeli nám klacky pod nohy. Každá úřední procedura se v našem případě nesmyslně protahovala. Úředníci zkrátka neměli ponětí, co vlastně děláme.

Naše začátky byly tedy poměrně kostrbaté. Původně jsme s Jiřím Vlkem plánovali založit pouze občanského sdružení, které by dělalo osvětu. Vytvořili jsme edukační server a zároveň internetový obchod Konopnyshop.cz. Jenže jsme zjistili, že kvalita dostupných produktů není dostatečná, proto jsme se vydali cestou vlastních výrobků.

Konopí a jeho pěstování reguluje zákon. Jak je v tuto chvíli přísný?

Povolené jsou produkty s konopím s obsahem do 0,3 procenta THC. To je tedy možné pěstovat a vyrábět z něj široké spektrum účinných prostředků. Povolené a legislativně schválené odrůdy lze pořídit pouze od distributorů, kteří mají patřičný certifikát. Nás se týká pěstování konopí odrůdy cannabis sativa, neboli konopí setého, které používáme při výrobě. Na 100 hektarech ho pro nás pěstují čeští farmáři a na desetinásobku plochy pěstitelé v zahraničí.

A co se týče lékařské marihuany?

Zhruba od dubna 2013 vyšlo z ilegality i toto konopí, které už má vyšší obsah THC. Léčebné konopí by mělo být dostupné na elektronický lékařský předpis. Co je mi známo, lékový ústav spustil registr výdejů koncem loňského roku. Ale praxe? Konopí si v české lékárně koupilo zhruba 10 pacientů.

Není o ně tedy zájem?

Důvodem je vysoká cena. Gram dováženého konopí z Nizozemska totiž vyjde na 300 korun. Nedotují jej pojišťovny. Konopí je bráno jen jako podpůrná léčba na zmírnění těžkostí dospělých, kteří trpí rakovinou, sklerózou či AIDS. Tisíce lidí, kteří se léčí nebo tlumí bolesti pomocí lékařské marihuany, si tak zelený lék stále raději pokoutně pěstují sami nebo opatřují na černém trhu. Pro zajímavost při domácím pěstování nepřesáhnou náklady 50 korun na gram. Přitom na ulici za stejné množství zaplatíte čtyřikrát tolik. Znalosti lékařů o účincích konopí jsou také stále značně omezené, raději předepisují osvědčená farmaceutika.

Konopné produkty se tedy zatím prodávají o poznání lépe než lékařská marihuana?

Rozhodně. Zájem o ně stále roste. Naše loňské tržby dosáhly 30 milionů korun, letošní předběžně odhadujeme na 1 miliardu korun, a to díky významně rostoucímu zájmu odběratelů v kamenných prodejnách i na internetu. Máme tisíce spokojených uživatelů v Česku i dalších zemích Evropské unie, formou franšíz vznikly konopné lékárny Carun Pharmacy také na Slovensku, Polsku nebo ve Velké Británii. V Londýně loni naše značka získala druhé nejvyšší ocenění za nejlepší produkt na světě v Natural and Organic Products Europe, což k nám přivádí další klienty. Naším cílem je nabídnout účinky konopí všem, kterým mohou pomoci. Koneckonců už Hippokrates říkal, že komu nepomohou léky, tomu pomůže příroda. Domnívám se, že skutečně pochopit účinky kanabinoidů by mohlo být pro dnešní vědeckou společnost tak velkým přínosem, jako byl před desítkami let střídavý proud Nikoly Tesly.

Diskuze