Názory

Političtí trafikanti: Přehlídka „makajících“ odborníků ANO se nekoná

Dagmar Klimovičová

Političtí trafikanti: Přehlídka „makajících“ odborníků ANO se nekoná

Dozorčí rady a představenstva podniků v majetku státu v sobě mají jistou magickou přitažlivost. A místo v takové dozorčí radě (nebo představenstvu) bývá připodobňováno dočasné výhře v loterii. Případ místopředsedkyně hnutí ANO Radmily Kleslové, která v posledních dnech čelí kritice za angažmá ve firmě ČEZ, sice rozvířil trochu politického prachu, ale analýza Pirátské strany týkající se obsazenosti politiků v řídících orgánech veřejných společností ten prach zapálila.

Ze zmíněné analýzy totiž vyplývá, že v dozorčích radách pražských firem jsou téměř výhradně politici. Nejvíce členů dozorčích rad pochází z hnutí ANO (44), následováno ČSSD (23) a Trojkoalicí (18). Alespoň jednoho člena v dozorčí radě má TOP 09, ODS a KSČM. Žádného člena nemají jenom Piráti. Nejvíce zastupitelů hl. m. Prahy v těchto orgánech má opět hnutí ANO, a to celkem dvacet. Někteří zastupitelé jsou dokonce tak výkonní, že zvládnou sedět a plnit svoje povinnosti v několika dozorčích radách současně. Asi nikoho nepřekvapí, že tyto pozice se rozdělují pouze na základě politického klíče, odborná způsobilost je zde upozaděna možná už na druhé místo.

Průzkum se týkal obsazení dozorčích rad 28 obchodních společností, na které má Rada hl. m. Prahy vliv. Politické pozadí se nepodařilo rozkrýt pouze u 15 procent (18) ze 116 členů dozorčích rad. Zbývajících 98 míst je obsazeno samotnými zastupiteli hlavního města, zastupiteli pražských městských částí, kandidáty do voleb nebo politiky působící mimo pražská zastupitelstva.

Stydět se budeme až později. Možná

Myslet si, že příchodem ANO do politiky se dozorčí rady stanou přehlídkou elitních „makajících“ odborníků je více než naivní. Rady stále slouží jako zdroj snadno „vydělaných“ peněz nebo jako prostředek, jak si ve firmě zajistit vliv. Za všechny hovoří třeba zvolení europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) do dozorčí rady Pražské strojírny (dceřiná společnost Dopravního podniku) nebo starostky Prahy 10 Radmily Kleslové (ANO) do dozorčí rady PRE a představenstva pražského teplárenského holdingu. Poche i Kleslová si na nedostatek příjmů asi nemohou stěžovat. Poche má plat europoslance a Kleslová ke svému platu starostky dostává ještě 100 000 korun měsíčně od ČEZu. Oba dva jsou považováni za šedé eminence pražské politiky, které se vyplatí mít na své straně.

Proti tomuto způsobu obsazování dozorčích rad vystoupili Piráti, kteří už letos v květnu poslali Radě hl. m. Prahy návrhy na zlepšení fungování pražských firem. Mezi jejich požadavky bylo, aby Rada vymezila kvalifikační předpoklady členů statutárních orgánů městských firem a aby tito členové více informovali o své činnosti. Radní pro majetek Hašek (ANO) jim poděkoval za podněty, ale nezměnilo se nic.

Diskuze