Názory

Druhé jednání o EET výsledek nepřineslo, zato pikantní slovní přestřelku ano. To zase byly perly…

Kateřina Kotalová

Druhé jednání o EET výsledek nepřineslo, zato pikantní slovní přestřelku ano. To zase byly perly…

Včerejší sněmovní jednání o elektronické evidenci tržeb zabralo poslancům tři hodiny, a bez výsledku. Pokračovat se bude 7. října a už teď je jasné, že to bude opět pastva pro otrlé ucho. Stejně jako včera, kdy naše politická reprezentace neváhala ukázat velkorysost svojí slovní zásoby. O slůvka z periferie jazykového slovníku, urážky, ironii a podivná vyjádření nebyla nouze. Ostatně, tady je výběr toho nej…

„Prakticky není možné, abychom jednomyslně a jednoznačně všichni chtěli vyčistit to hnojiště (důrazně), které jsme tady vlastně za ta léta vytvořili! … Tváříme se, že budujeme demokracii, že chceme vyspělou ekonomicky silnou společnost, jako bychom stavěli mrakodrap! Ale v základech místo kvalitního betonu máme hnůj.“ Jana Lorencová (ANO)

"Jestli někdo zakládá hnojiště, které je pro smích a je odpudivé pro celou Evropu, tak jste to v tuto chvíli právě vy.“ František Laudát (TOP 09)

„V žádné zemi, v kultivované zemi v Evropě není, aby příjemce miliardových dotací o nich sám rozhodoval. V žádné zemi není normální, aby se někdo potácel nad korunovačními klenoty a podával si ruku s vrahy. Za naší éry nebylo, aby vy jste hlasovali o tom, že půjdou dotace vašemu předsedovi … Vůbec nevíte, co je to svoboda, jak silná vazba je mezi státem a občanem a nebo mezi podnikatelem, jeho firmou a občanem nebo zaměstnancem. To prokázala i paní Lorencová svými neuvěřitelnými stupidními vystoupeními jak na hospodářském výboru, tak na rozpočtovém výboru.“ František Laudát (TOP 09)

„Chci poděkovat za brožurku, kterou jsem dostal na lavici. Ráno každý, kdo měl zájem, mohl dostat koblihu a brožurku plnou lží. Dovolím si položit zdvořilý dotaz, zda by nebyla lepší pravdivá informace i za tu cenu, že by byla bez koblihy.“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

Já chci také reagovat na paní kolegyni Němcovou. No jedno oko by nezůstalo suché, paní kolegyně, to je pravda. Ale nehrajte na nás tady to divadlo. … Neříkejme si tady takové plačtivé věci, kdybychom se tu měli rozbrečet. Děkuji.“ Jan Volný (ANO)

„Panu poslanci Volnému vaším prostřednictvím. Pane poslanče, neurážejte mé kolegyně. Neurážejte je. … Pokud se vám nějaký argument nezdá, tak řekněte, že to je chybný argument, nemáte pravdu, máme lepší argumenty, lepší řešení. Vaše vystoupení bylo také k pláči.“ Zbyněk Stanjura (ODS)

„Chcete čísla? S tím vaším Chorvatskem, kterým se pořád oháníte, to jsou jasná čísla. Po zavedení elektronické evidence tržeb skončilo asi 30 tisíc živnostníků. Když to přepočítáte na Českou republiku, tak v nejkrizovějším scénáři by mohlo skončit v důsledku elektronické evidence tržeb až sto tisíc živnostníků. … Chcete čísla? Tady je máte, ale musíte jim taky věnovat pozornost a nejenom tady používat argumenty z propagandistické brožurky pana ministra Babiše.“ Petr Fiala (ODS)

„Já věřím tomu, že když se někomu z nás nahrne krev do hlavy, že nepřemýšlí a že nenaslouchá.“ Jaroslav Zavadil (ČSSD)

„Dnes už k nám do firem chodí různé nabídky na elektronickou evidenci tržeb, na pokladny a tak dále. … Základní vybavení, základní balíček pro restaurace: 22 600, bez DPH, v základní úrovni. Ve střední úrovni 35 000, bez DPH. A v nejvyšší úrovni, komfortním balíčku, 44 000, bez DPH. To mi přišlo jako naprosto konkrétní nabídka. Možná že bude třeba ještě něco za pět tisíc, nevím.“ Michal Kučera (TOP 09)

„Ptal jsem se v maďarském baru, protože tam byla shodou okolností rodačka ze Slovenska, jak to funguje. Velmi lapidární odpověď - s EET si umíme poradit. S čím si poradit neuměli, byl zákaz kouření. Zákaz kouření v tom baru byl minus 40 % na tržbách. Nechte ty lidi žít. A nemlaťte všechny po hlavě, když jenom někdo, a těch je hrozně málo, podvádí.“ Adolf Beznoska (ODS)

„Pane poslanče, já vás přeruším na chvilku a posečkáme, aby se dostavil alespoň jeden člen vlády. Není zvykem, že bychom jednali u vládního návrhu bez členů vlády.“ Místopředseda PSP Vojtěch Filip (KSČM)

„Závěrem - jdeme na komára s velkou plácačkou. Je to zbytečné, nefunkční, drahé, nepohodlné, a já považuji živnostníky a drobné podnikatele zejména za velmi slušné lidi a nemusíme jim ten života opravdu ztěžovat více než si zaslouží.“ Adolf Beznoska (ODS)

„Já jsem chtěl odpovědět - myslím pan Koníček se jmenuje - že data jsou správně, pane kolego prostřednictvím předsedajícího, ale on mě teď neposlouchá.“ Andrej Babiš (ANO)

„Pane vicepremiére, nezlobte se na mě, ale fakt, že byla zavřena restaurace, do které chodil chorvatský premiér, je pro mě naprosto nulovým argumentem. To se na mě nezlobte. To je argument kategorie nula.“ Karel Fiedler (Úsvit)

„Vážený pane ministře. Když se projednávalo první čtení tohoto zákona a vy jste přinesl ty velké účtenky a to, co se posílá, tak jsem vás upozornil, že tam množství údajů chybělo. Bohužel při přípravě této brožury jste se nepoučil a opět tam některé údaje chybějí.“ Vladimír Koníček (KSČM)

„Děkuji panu poslanci Pilnému. Já jsem bývalý programátor. Věřím, že vy také a nemám o tom žádnou pochybnost…. Není to tak triviální, nedělejte si z nás legraci z těchto dat, z tohoto hlášení, když jsou v této příručce chyby…. Věta v příručce, že bezpečnost dat je dána tím, že je to on-line, je fakt úsměvná. To se budeme přece smát oba dva. A já jsem z oboru dlouho, a dneska mladí programátoři jsou úplně někde jinde, než když jsme programovali já nebo vy. Ale taková věta - bezpečnost dat dána tím, že je to on-line. To se fakt směju.“ Zbyněk Stanjura (ODS)

„Takže já ani neznám detailně ten systém, ale výhoda toho systému je, že se to uvidí online. A to je právě ta zásadní revoluční změna celého toho systému, že data, která se vystavují (ty účtenky) tak či tak, se teď přenesou online místo toho, aby ta data byla vyžádána na základě nějaké kontroly, která například právě chodila jednou za 200 let.“ Andrej Babiš (ANO)

„Já se musím přiznat, že mně otevřela oči až paní poslankyně Lorencová, protože od této chvíle přestanu u nás doma, v našem městě dávat spropitné, protože pravděpodobně hostinský tam financuje organizovaný zločin. Ona dokonce někde říkala, že i nájemné vraždy, takže já mu toto sdělení zástupkyně vládní koalice a hnutí Agrofert sdělím, že financuje organizovaný zločin, a skutečně pravděpodobně do té restaurace už i přestanu chodit.“ Michal Kučera (TOP 09)

„Já jsem dodneška netušil, že možná Palivec byl vlastně součástí organizovaného zločinu.“ František Laudát (TOP 09)

„K mé reakci mě také vyprovokovalo vystoupení pana poslance Zavadila, který řekl, že registrační pokladny byly zrušeny nějakým omylem. Nebyly zrušeny žádným omylem, prosím. Ty jsme zcela jednoznačně po tom, co jste je tady za slavných grossovsko-paroubkovských časů sociální demokracie s marťany protlačili, hned po volbách zrušili, protože opravdu věčné pokusy levice, že za každým, kdo podniká nebo se snaží živit sám, musí stát jeden fízl, který ho kontroluje a který mu musí koukat pod ruce, my pokládáme za naprosto nesprávné a naprosto nemravné.“ Marek Benda (ODS)

„K tomu, co řekl pan poslanec Janulík. Domnívám se, on už končí dlouhý a obtížný týden, ale že on si opravdu popletl směry. On mluvil o sklouzávání na něčí úroveň. Tak jak to on formuloval, by se nejednalo o sklouzávání, ale o vystoupání. Toho evidentně není mocen a já mu to nezazlívám.“ Miroslav Kalousek (TOP 09)

„Já jsem původně vůbec nechtěla v této diskusi vystupovat. Ale musím říct, že tento den zase ukázal, že jednání některých mých kolegů nedosahuje ani chování štamgastů hospody čtvrté cenové kategorie.“ Jaroslava Jermanová (ANO)

„Takže já bych to shrnul. Pan poslanec Zavadil nám tady řekl, že Češi jsou zloději, paní poslankyně Lorencová, že Česko je hnojiště. Děkuji za slova zástupců této vládní koalice. Je mi z ní skutečně špatně.“ Michal Kučera (TOP 09)

Diskuze