Názory

Ano, mohli bychom ošidit stát, přiznávají živnostníci. O šedesát haléřů!

Kateřina Kotalová

Ano, mohli bychom ošidit stát, přiznávají živnostníci. O šedesát haléřů!

Současná politická rétorika, která ze živnostníka dělá zloděje non plus ultra, jemuž prakticky nejde o nic jiného, než okrádat stát na daních, vede k jednoduché úvaze: Jak a o kolik by malý živnostník vlastně mohl při nejlepší vůli státní pokladnu ošidit. Jednoduchou matematikou dojdete k závratné částce šedesát haléřů! Dobře, korunka ke korunce…. Ale ve státě, kde se rozkrádají miliardy, kde si politické špičky nosí miliony od kamarádů v krabicích od vína a kde se vypisují statisícové zakázky na výrobu loga, jež ve výsledku vypadá jako by ho někdo nakreslil v Malování, trochu k smíchu, nemyslíte?

Zeptali jsme se malého živnostníka, jak by ve své praxi mohl okrást tuhle zemi tím, že zkrátka zapře nějakou tu tržbu. Pavel Havlíček, řezník z Klatov, je učebnicový příklad typického českého živnostníka. Přiznává, že kdyby chtěl, tržby krátit může. Ale i kdyby to dělal v maximální možné míře, za jeden prodej by mu současná legislativa nedovolila okrást tuto zemi na dani o více než šedesát haléřů.

Ta otázka je prostá: "O kolik musí živnostník zkrátit tržbu, aby ošidil stát na dani tak, že pro něj bude úspora na dani smysluplná, jestliže při čistém příjmu kolem cca 13 – 15 tisíc mu ani daňová povinnost nevzniká a daň se platí ve výši 15 % z čistého zisku právě až z té částky NAD oněch cca patnáct tisíc zisku (nikoli tržby)?"

Má to smysl?

A teď ta úvaha: „Pokud živnostník zkrátí tržbu o dejme tomu stokorunu, odečte 80 % nákladů na zboží, materiál a provoz, od hrubého zisku 20 korun pak odečte odečitatelné položky na osobu, děti a podobně, zbývají mu ke zdanění nějaké čtyři koruny a z nich ušetří na dani patnáct procent, což je daň ošizená o zhruba šedesát haléřů! A to ještě musí být ty čtyři koruny vydělané v čistém až nad patnáct tisíc korun. Má to logiku? Proto na dani z příjmu fyzických osob jsou úniky minimální. Peníze mizí na korporátních daních a madam Hornochová, Babišova pravá ruka, takové „optimalizace“ dělala v minulém zaměstnání jako na běžícím pásu,” vypočetl klatovský řezník.

Takže pokud těch šedesát haléřů od jednoho řezníka stojí ministerstvu financí za zavádění nákladného systému elektronické evidenci tržeb, pak se holt nedá svítit. A co teprve kdyby se svítilo na obrkorporace...

Diskuze