Podnikání

Pivovary v Česku: Je jich na obyvatele méně než v jiné evropské zemi. Po zavedení EET jich bude ještě méně

Jiří Vítek

Pivovary v Česku: Je jich na obyvatele méně než v jiné evropské zemi. Po zavedení EET jich bude ještě méně

Česko má ze zemí EU nejméně obyvatel na jeden pivovar. Kdyby ale bylo v evropské unii i Švýcarsko, v žebříčku, který mapuje síť pivovarů, nemáme nejmenší šanci. Ale protože se Švýcarům do tohoto spolku překvapivě nechce, máme letos zlatou medaili na krku my.

Na jeden pivovar v Česku připadá 31.333 lidí, druhé je Dánsko s 37.500 lidmi na pivovar. Následují Rakousko, Litva a Velká Británie. Statistiku zveřejnil měsíčník Pivo, Bier & Ale.

Hustší síť pivovarů má v Evropě jenom Švýcarsko, a to takřka dvojnásobně. Tam jeden pivovar připadá na 16 600 lidí. A Švýcaři se při jeho koupi navíc pěkně prohnou. Za půllitr tam zaplatí v přepočtu i dvě stovky!

"Naše pivo mám rád, u nás vyhledávám hlavně malé pivovary, které mají širokou škálu chutí, v Česku si naopak nejradši pochutnám na Plzni, jak vy říkáte. Neměl bych to asi říkat, ale myslím, že České pivo je celkově lepší," říká čtyřiadvacetiletý Nico, Švýcar dlouhodobě žijící v Česku.

Provozovat pivovar ve Švýcarsku se rozhodně vyplatí, mají nižší spotřební daň než my. U nás navíc panují obavy z elektronické evidence tržeb a zákazu kouření i automatů v restauracích. To se podle předpokladů na spotřebě piva v restauracích zákonitě projeví. Pokud by se naplnily krizové scénáře a třetina hospod zejména venkovských skončila, výrazně by to ovlivnilo i prodej piva, který představuje až 25 procent tržeb restaurací a hospod a to by se určitě projevilo i ve sníženém počtu pivovarů. "Zatím se na to nijak nepřipravujeme, ono asi ani teď není jak. Naše pivo je naštěstí specifické, takže by se nás nemělo tolik dotknout, ale uvidíme," řekl pro Živnostenské listy sládek Matěj Matuška z minipivovaru Matuška.

jvt, kot, čtk

Diskuze