Podnikání

Vymáhání pohledávek. Pár tisíc za to nestojí, tvrdí podnikatelé. Pak platí DPH z peněz, které neviděli. A neplatičům všechno prochází

Renata Lichtenegerová

Vymáhání pohledávek. Pár tisíc za to nestojí, tvrdí podnikatelé. Pak platí DPH z peněz, které neviděli. A neplatičům všechno prochází

Do vymáhání faktury do 20 tisíc korun se tuzemské firmy podle odborníků raději vůbec nepouští. Jen právní posouzení nároku a další postupy by je totiž stály stejně, ne-li víc, aniž by měly záruku, že dluh vymůžou. Spousta z nezaplacených faktur tak končí promlčením, jiné pak firmy odprodávají za 10% hodnotu.

Obě tato řešení znamenají zásadní ztrátu ze zisku. Nemluvě o tom, že podnikatelé samozřejmě i z těchto faktur zaplatí DPH.

Spoustu českých firem od vymáhání problematických faktur odrazuje, že si inkasní kanceláře a následně i exekutoři účtují poplatky předem, aniž by ručili za výsledek. Do soudních pří se tedy podnikatelé pouští až ve chvíli, kdy jde o fakturu s šesticifernou sumou. Do té doby jim utracený čas a peníze za to nestojí, neboť celý proces je roztříštěn mezi několik subjektů a kvůli tomu i drahý a zdlouhavý.

Z drobných částek se skládají miliony

Situaci na trhu již déle než rok monitoruje portál Epohledávky.cz, který firmám nabízí pomoc s vymáháním nezaplacených faktur, a to za 10 % z dlužné částky a jen v případě, že firma skutečně své peníze dostane. Průměrná částka vymáhaných faktur na tomto serveru se pohybuje kolem 80 tisíc korun. „Ale řešíme i nezaplacené faktury mnohonásobně nižší. Někteří klienti mají desítky dlužných faktur od 5 do 20 tisíc, v celkovém úhrnu přes milion korun. Nezáleží na velikosti věřitelské firmy, jako spíš na oboru, ve kterém se pohybuje,“ přibližuje ředitel tohoto portálu Tomáš Medřický.

Kdo zaváhá, má smůlu

Promlčení u nezaplacených faktur trvá nejdéle tři roky. Záleží ale na oboru, například v dopravě je to pouhý rok. „Pokud dlužník váhá se zaplacením faktury déle než 90 dní, nereaguje na výzvy věřitele, anebo jen slibuje, v drtivé většině případů nezaplatí vůbec. Už není na co čekat, je třeba situaci řešit právní cestou,“ říká Medřický.

Nezaplacené faktury trápí v Česku velké společnosti i drobné podnikatele. Zatímco v západních evropských zemích tvoří dvě procenta, v Česku jde o 2,8 procenta vystavených faktur. Takový je ovšem jen průměr. Některé obory, například zmínění dopravci, řeší jako problematické až 20 procent faktur.

Diskuze