Názory

Stavebko už není, co bývalo. Nesmyslné poplatky a zbytečně přísná pravidla ubírají této formě spoření na přitažlivosti

Renata Lichtenegerová

Stavebko už není, co bývalo. Nesmyslné poplatky a zbytečně přísná pravidla ubírají této formě spoření na přitažlivosti

Schopnost zhodnotit úspory je v Česku nízká. Podle analytiků jsme totiž spíše skrblíci, kteří si poctivě spoří, než odvážní investoři. Z oblíbeného stavebního spoření se ale dá „vytřískat“ stále méně.

Stavební spoření je stále méně výhodné. Úroky se snižují, a pokud nespoříte dost, poplatky spolykají i polovinu státního příspěvku. Ten se navíc za poslední toky radikálně snížil a dnes činí 10 procent z naspořené částky v jednom roce, která může činit maximálně 20 tisíc korun. Více než 2 tisíce ročně tedy stát nikomu nepřidá, což je oproti úplně původním 4,5 tisícům znatelná změna. I proto je nových smluv o stavebním spoření uzavíráno stále méně. Například ke konci července jich spořitelny uzavřely zhruba 293 tisíc, což je o 102 tisíc méně než loni.

Platí rodič, vybírá dítě

Podle předsedy Asociace českých stavebních spořitelen Vladimíra Staňury jsou dalším důvodem menšího zájmu o stavební spoření omezení při výpovědi smluv psaných na děti. Podle nového občanského zákona je totiž musí schvalovat opatrovnické soudy. Situaci zřejmě neprospěly ani nedávné debaty o dalším zkrouhnutí výhod, které toto spoření přináší, například omezení státní podpory striktně jen na investice do bydlení, k čemuž ale zatím nedošlo.

Investujeme maximálně 50 tisíc

I když se stavební spoření stále méně vyplácí, spořitelny těží z české povahy. Odvaha zkusit zhodnotit úspory jinou cestou, například prostřednictvím investic, je totiž v tuzemsku podle analytiků spíše vzácností. Většina Čechů neinvestuje vůbec, značná část jich koneckonců ani nespoří. „Základní ekonomické pravidlo odložit 10 procent příjmů, opomíjejí především ti, kteří by je měli dodržovat velmi striktně, tedy nízkopříjmové skupiny. Pokud už se lidé pro zhodnocení prostředků rozhodnou, drží se při zemi,“ říká Jan Malý ze společnosti Vše pro insolvenci. K nejbezpečnějším investicím, na které by se měli Češi zaměřit, podle něho patří nemovitosti a státní dluhopisy.

Diskuze