Názory

Každým dnem čekejte dopis o obnovení vaší ochranné známky. Jestli není z UPV, jde o podvod!

Jiří Vítek

Každým dnem čekejte dopis o obnovení vaší ochranné známky. Jestli není z UPV, jde o podvod!

Jste-li držitelem ochranné známky, v nejbližších týdnech můžete čekat dopis s velkým nápisem Upozornění, který na první pohled vypadá jako úřední dokument. Vyzývá k zaplacení celkem malé částky za obnovení ochranné známky na dalších deset let, ale pozor na malý detail. Jde o částku v eurech a celé je to "bouda".

S podvodnými emaily s přílohou, která má poslat ten "správný" vir do vašeho počítače, už tak nějak počítáte. Ale co když vám přijde pěkně úředně zpracovaný dopis, který upozorňuje, že ochranná známka vaší společnosti je po vašich dětech, manželce a psovi to nejdůležitější na světě a že jestli si ji nezaregistrujete, zakoupí si ji konkurence a máte utrum?

Že nikdo takovým podvodníkům nenaletí? Tak to byste se divili! Stejně tak, jako se několik podotýkám inteligentních lidí v našem domě nechalo nachytat podomním prodejcem, který jim za dva tisíce vnutil vodní sítko z běžného obchodu v hodnotě 120 korun, může lecko naletět dokumentu, který velmi často obsahuje takovou hořkou třešničku na dortě.

Jakmile jej totiž dokument podepíšete v dobré víře, že prodlužujete svoji ochrannou známku standardně, současně dáváte souhlas s tím, že v případě budoucího sporu rozhodne arbitráž podle zákonů Švédska nebo Bosny a Hercegoviny. A cena za takové obnovení ochranné známky se pohybuje od deseti tisíc po dva tisíce eur.

Obnova ochranné známky zabere hodinku práce

Přitom obnovit nebo registrovat svoji ochrannou známku je relativně jednoduchá věc a stojí to maximálně pět tisíc. Stačí zavolat na Úřad průmyslového vlastnictví a požádat o informaci, jak se to má udělat, nebo si vzít papír a na úřad poslat jednu větu: Žádám o obnovu ochranné známky číslo…‘ a podpis.

Registrovat ochrannou známku vám zabere tak hodinku, kdy vyplníte formulář, vyberete tři kategorie, v nichž chcete známku registrovat (další kategorie navíc jsou za 500 Kč), uhradíte poplatek 5000 Kč a čekáte na vyřízení, které sice může někdy trvat až rok, ale dnem podání už vám nikdo název vaší společnosti nemůže ukrást.

Diskuze