Zprávy

Zápisky z konference o elektronické evidenci tržeb: Podle odborníků je EET perverzní

Dagmar Klimovičová

Zápisky z konference o elektronické evidenci tržeb: Podle odborníků je EET perverzní

Včera proběhla na půdě Senátu Parlamentu ČR konference k chystanému zákonu o elektronické evidenci tržeb. Mezi panelisty promluvili zástupci opozice i odborné veřejnosti. Nechyběli ani tvůrci zákona – náměstkyně ministra financí Simona Hornochová a šéf finanční správy Martin Janeček. Konference vyústila v bouřlivou debatu a v souvislosti s EET padala ostrá slova jako buzerace, perverze, vir nebo korupce. Přinášíme nejzajímavější vyjádření řečníků.

Hned na úvod shrnul první místopředseda Senátu PČR Přemysl Sobotka výčet nákladů, které s sebou zavedení EET přinese bez zjevného efektu, který by se jakkoliv promítl v lepším výběru daní. Rovněž připomněl, že před volbami tolik slibovaná podpora živnostníků vypadá opravdu jinak.

A takhle svojí špetkou do mlýna přispěli jiní:

Bábek: EET je vir

„EET neznamená nic jiného než plošnou restrikci, má vysoký korupční potenciál a je protiprávní. Ministr financí používá v argumentaci zkreslené údaje, zmanipulovaná data, polopravdy a dokonce nepravdy,“ tak uvedl svoji řeč Radomil Bábek z Asociace podnikatelů a manažerů. Ministerstvo financí podle něj nikdy neumělo vysvětlit, jak vypočetlo 12 miliard, o které se má zvýšit roční inkaso daní. Jeho analýzy jsou v rozporu s NKÚ a Eurostatem a samotný zákon není v souladu s českým právem. Bábek připodobnil EET k viru, který má infikovat naši společnost.

Fiala: Díváme se na budování nového socialismu

Předseda ODS Petr Fiala si na úvod neodpustil poznámku, že doufá, že se zákon o zavedení elektronické evidence tržeb nikdy nedostane k projednání do Senátu. „EET je symptomem současné politické a společenské nálady. Jsme svědky budování nového socialismu, kdy nikdy nikomu nevěří a vše je potřeba kontrolovat. Co není pod kontrolou vlády, je podezřelé.“

Stát má podle Fialy dostatek jiných nástrojů na to, aby zajistil řádný výběr daní, a nemusí k tomu zavádět plošné kontrolní systémy, které tomu stejně nepomohou. Podíl šedé ekonomiky v ČR je okolo 15 procent, což je pod průměrem EU. „A my si bereme příklad z Chorvatska, kde je podíl šedé ekonomiky okolo 30 procent. Chorvatsko pro nás nesmí být vzorem a navíc sama chorvatská zkušenost naznačuje, že se výběr daní nezvýšil. Informace z EET jsou cenné nikoliv pro stát, ale pro toho, kdo je získá za peníze státu a daňových poplatníků,“ řekl Fiala. Zavedení EET připodobnil k vybírání výpalného.

Šíma: Vláda si neplatiče vytváří sama

Rektor CEVRO Institutu Josef Šíma: „Současná vláda si svojí politikou neplatiče daní vytváří sama. Naše ekonomika je plná subjektů, které jsou státem dotovány a EET je naprosto marginální problém, který podnikatelské prostředí rozhodně nenarovná,“ tvrdí Šíma. Podle něj by občané měli chtít po vládě posílení důvěry namísto represivních opatření. „Represe k ničemu nevedou, naopak důvěra pomáhá eliminovat stínovou ekonomiku, která roste s mírou přerozdělování veřejných prostředků. Zavedení EET povede k vytvoření nových úředníků (na finančních a celních úřadech) a falešná podnikatelská místa. To jsou ta místa a ty firmy, které dostanou od vlády požadavek na vytvoření hardwaru a softwaru pro systém elektronické evidence tržeb.“ Šíma nakonec dodal, že si v tuto chvíli málokdo umí představit, k čemu a komu bude sběr informací sloužit.

Doktor: Spuštění zákona o EET je nezodpvědné

Analytik trhů Michal Doktor: „Nechci, abychom se vydali chorvatskou cestou. Není zde totiž důkaz žádného empirického výzkumu, že tento systém je efektivní, protože ho není s čím srovnávat. Argumenty na podporu tohoto zákona jsou neověřitelné, a proto jako daňový poplatník nemohu mít důvěru v zákonu, který má tolik trhlin.“ Doktor ve své řeči vyzval předkladatele zákona (MF), aby předložili v relevantní důkazy, že EET napomůže zlepšit inkaso daní a způsob, jakým MF vypočítalo roční nárůst 12 miliard. Upozornil rovněž na totální absenci ochrany soukromí při sběru tak citlivých dat. „Zákon postrádá záruky trestně právní zodpovědnosti při zneužití dat, a proto považuji spuštění zákona za velmi nezodpovědné,“ dodal Doktor s tím, že nedojde-li k dopracování slepých míst, která nyní v zákoně jsou, přestavuje obrovské riziko.

Zlámalová: EET je perverzní

Ekonomka Lenka Zlámalová uvedla, že díky tempu ekonomiky by se mělo jen letos vybrat na daních navíc 56 miliard korun. Už nyní by mělo být vybráno 37 miliard, ale skutečnost je jen 13 miliard. Daňová správa má podle ní dostatek nástrojů na to, aby daně vybírala optimálně, a EET není nutná. Ekonomická analytička Lenka Zlámalová se nebála v souvislosti se zákonem o EET použít slova jako perverzní a buzerace. Mimo jiné zdůraznila, že prosperující země stojí na důvěře, ne na kontrole.

Hornochová: Špatná aura na ministerstvu

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová se snažila EET obhajovat s tím, že růst ekonomiky negeneruje apriori vyšší inkaso daní a ohradila se proti výrokům, že Finanční správa ČR likviduje malé podnikatele. „Nevím, proč se kolem ministerstva vytváří aura, že jde jenom proti těm malým podnikatelům. Daňových úniků je mnoho typů a my jsme přijali mnoho opatření. Bojujeme proti velkým karuselům a nyní chceme bojovat i proti krácení tržeb v maloobchodě“.

Konferenci pořádal Senátní klub ODS, Aliance evropských konzervativců a reformistů, Asociace podnikatelů a manažerů a revue pro pravicovou politiku Pravý břeh.

Diskuze