Zprávy

AKTUALIZACE. Personální genocida na financích pokračuje. Simona Hornochová odchází.

Dagmar Klimovičová

AKTUALIZACE. Personální genocida na financích pokračuje. Simona Hornochová odchází.

Poté, co ministr financí Andrej Babiš (ANO) ukončil spolupráci se dvěma svými náměstky, Martinem Prosem a Lukášem Wagenknechtem, opouští ministerstvo financí i „matka“ elektronické evidence tržeb, náměstkyně pro daně a cla, Simona Hornochová. Na ministerstvu tak z původní sestavy zůstane jen náměstek Ondřej Závodský, který má na starosti agendu správy majetku státu.

Simona Hornochová působí na MF od února 2014 a první spekulace o jejím odchodu se objevily letos v červnu. Tehdy je náměstkyně i Andrej Babiš razantně popřeli. „Já jsem přišla jako odborník z praxe pracovat pro ministra a budu pro něj pracovat, dokud bude chtít. Nebylo by fér odcházet uprostřed práce, pokud tu práci ode mě ministr očekává,“ řekla Hornochová v červnu serveru Novinky.cz. Nicméně o pár měsíců později se její budoucí působení opět dostalo na jednací stůl. Výsledkem má být dohoda, že Hornochová letos v prosinci skončí. Živnostenským listům (ŽL) informaci potvrdil zdroj přímo z ministerstva financí.

AKTUALIZACE: Simona Hornochová nejprve na dotaz ŽL nereagovala, až po vydání článku se nakonec vyjádřila, že spekulace o jejím odchodu se objevují každé tři měsíce a patří ke koloritu její práce na MF. Současně napsala, že ji k odchodu na základě služebního zákona nemůže ministr Babiš nutit a že se s ním "teď na ničem speciálním" nedohodla. Informaci o plánovaném prosincovém odchodu z funkce (ať už dohodou nebo nedohodou) ale přímo nedementovala.

Hornochová přišla na MF ze společnosti Ernst & Young, kde se zabývala daňovým poradenstvím s užší specializací na zdanění korporací. Angažuje se také v Komoře daňových poradců ČR, jejíž členkou je od roku 1997. V roce 2012 se stala členkou prezidia komory.

Personální trable na úřadech MF

O personální politice ministra Babiše se nedávno v rozhovoru pro ŽL vyjádřil Miroslav Kalousek (TOP 09): „Vůči systémovým změnám je ministr Babiš nekompetentní, těch personálních se nebojí. Na úřadech ministerstva financí proběhla bez přehánění personální genocida takového rozsahu, kterou si za dvacet let zpátky žádný ministr financí z dobrých důvodů netroufl udělat.“ Kromě náměstků na ministerstvu financí proběhly změny i na vedoucích pozicích Generálního ředitelství cel a Generálního finančního ředitelství, kdy se fakticky personálně rozpadl tým Kobra odchodem Jiřího Žežulky a Davida Chovance.

Jestli a jak moc odchod Hornochové ovlivní zavedení EET, se dnes můžeme jen dohadovat. Zákon, který je pro hnutí ANO klíčový, vyvolává diskusi nejen napříč politickým spektrem, ale o její výhodnosti není stoprocentně přesvědčena ani samotná koalice. Jasné je jen to, že původní plán spustit systém začátkem příštího roku je nereálný a byl odsunut na polovinu roku 2016. Ovšem i tento termín je s otazníkem, protože jeho případné schválení bude cokoliv, jenom ne snadné.

EET s otazníkem

V souvislosti s tímto zákonem navíc čelí Babišův úřad nařčení, že jeho úředníci porušili zákon o rozpočtových pravidlech. Ti totiž nechali vypracovat předprojektovou studii, vyrobit logo a zpracovat průzkum veřejného mínění. Celkové náklady spojené se zatím neschváleným zákonem se tak vyšplhaly na přibližně 400 tisíc korun. Ministr Babiš slíbil, že se žádné další peníze utrácet nebudou, dokud zákon nebude schválen. Přitom možná zapomněl na to, že Finanční ředitelství poslalo letos na jaře 43 milionů firmě Státní pokladna Centrum sdílených služeb na přípravu potřebného softwaru. Vzhledem k tomu že takový způsob zadávání zakázek je v rozporu se zákonem o finanční kontrole, hrozí úředníkům policejní vyšetřování za porušení pravomoci při správě cizího majetku (podle §220, trestního zákona) nebo za zneužití úřední pravomoci a opatření neoprávněného prospěchu sobě nebo někomu jinému (podle §329 trestního zákona).

Rozhodně se nedá říct, že by se ministerstvu financí dařilo zjitřenou atmosféru kolem zákona o EET uklidnit, spíše naopak.

Diskuze