Zprávy

Prezident Zeman s nosem jako Krteček zkritizoval digitalizaci ekonomiky a vysekl poklonu podnikatelům

Kateřina Kotalová

Prezident Zeman s nosem jako Krteček zkritizoval digitalizaci ekonomiky a vysekl poklonu podnikatelům

Smysl pro provokaci prokázal prezident Miloš Zeman (70) během včerejšího sněmu Svazu průmyslu a dopravy hned několikrát. Nejenom, že po celou dobu svého projevu díky nevhodně umístněnému červeno-černému mikrofonu před nosem nápadně připomínal svůj oblíbený vývozní artikl – Krtečka, neváhal si rýpnout do politiků i podnikatelů.

Do podnikatelů se opřel v souvislosti s problematikou bídné kvalifikovanosti zaměstnanců v průmyslovém odvětví. „Upřímně řečeno, vy podnikatelé si za to tak trochu můžete sami, protože systém podnikových stipendií je dosud velmi nedostatečný,“ prohlásil bez skrupulí před plénem podnikatelů a členů Svazu průmyslu a dopravy. A s lehkou ironií v hlase okomentoval rozložení vzdělanosti v zemi „Vím, že to bolí ty, kteří mají humanitní vzdělání. Když se bavíte s podnikateli, zjistíte, že opravdu nepotřebují kulturní antropology, ale strojní inženýry,“ pousmál se.

Zjevové Bakala a Kožený a ti druzí

Podnikatelům přitom krátce před slovní ťafkou složil poklonu. „Chtěl bych vyjádřit hlubokou úctu českým podnikatelům, kteří jsou srdcaři. Někteří z nich zachránili svoje podniky před úpadkem, reinvestovali veškeré zisky do předmětu jejich podnikání, nekupovali si tryskáče, jachty a podobně. Namísto prestižní spotřeby dali přednost právě rozvoji vlastního podniku,“ polichotil podnikatelům Zeman s tím, že některé z nich hodlá na Hradě ocenit 28. října. „Přál bych si, aby toto setkání bylo svátkem poctivých baťovských podnikatelů. Nebude to ani svátek Kožených, Bakalů ani dalších zjevů totoho typu. Bude to svátek schopných,“ ujistil. Koho konkrétně má v úmyslu ocenit, ale prozradit nechtěl. „Nesmím ani naznačovat,“ dodal tajemně.

Česko-čínský Krteček

Nechtěně připodobněn ke Krtečkovi pak okomentoval svoji misi v Číně: „Skláním se s úctou před domácími podnikateli a myslím si, že doplněním jejich práce je úsilí všech nás politiků přinést do republiky určité finanční injekce, které tu zachrání krachující fotbalový klub, tu zachrání krachující aerolinie a tu zachrání další podniky, které bohužel v českých rukách příliš neobstály.“

Ajťák tělem i duší

Snadno postřehnutelný šum v sále způsobila slova v nichž se v souvislosti s otázkou procesu digitalizace ekonomiky nepřímo označil za odborníka v IT. „Dvacet let jsem dělal u počítače, něco o tom vím a udivuje mě, s jakou lehkostí se uvolňují miliardy a miliardy předražených zakázek. Jakmile ajťák řekne nějaký termín, který je jeho politickému protějšku naprosto nesrozumitelný, tak si tím vymůže jakousi provizi. Znám nové systémy, které mají jednu vlastnost: jsou dražší, pomalejší, poruchovější a nejsou kompatibilní. K myšlence digitalizace jsem chtěl varovat předtím, aby vedle solárních tunelů, které už tady máme, nevznikly ještě digitální tunely," neodpustil si Miloš Zeman trefné rýpnutí do praktik v oblasti státních zakázek.

Vcelku vtipná glosa, pane prezidente, jen jestli je to ale ještě pořád k smíchu...

Diskuze