Zprávy

Novinka v autorském zákoně: OSA bude vybírat i za ty, kteří o naše peníze nestojí

Dagmar Klimovičová

Novinka v autorském zákoně: OSA bude vybírat i za ty, kteří o naše peníze nestojí

Novela autorského zákona, která je nyní v legislativním procesu, opět nahrává autorským svazům jako je OSA, Intergram nebo Dilia a umožňuje jim vybírat ještě vyšší pokuty. Kromě toho nerespektuje právo autorů rozhodnout se, že si nepřejí být těmito organizacemi zastupování a chtějí svá díla šířit volně. Otevřený boj s nesmyslnými poplatky OSA před časem zahájila Česká pirátská strana a nevzdává se. Mimo jiné připravuje návod pro majitele čajoven, jak hrát svobodnou hudbu bez nutnosti platit „výpalné“ OSA.

Piráti upozornili na některé nedostatky chystané novely. Například povinnost hlásit veškerou hudební produkci předem, která byla v minulém roce označena v anketě za absurditu roku. Všechny ohlašovací povinnosti by se měly vztahovat jen na ty, kteří nemají právo hrát cizí hudbu a mají proto dílo licencovat od kolektivního správce. Když si Jarek Nohavica hraje vlastní hudbu na svém koncertě anebo když někdo hraje hudbu volnou, oznamovací povinnost by platit neměla,“ říká expert na autorské právo a zastupitel Pirátů Jakub Michálek.

Pirátům dále vadí, že kolektivní správci OSA a Intergram mají podle návrhu zákona vymáhat poplatky i za autory, se kterými nemají uzavřenou smlouvu. Můžou tak podávat žaloby, o které se nikdo neprosil a vydělávat další peníze, které jim nenáleží. Úkolem kolektivních správců je licencovat hudbu uživatelům, kteří o to požádají, a poskytovat jim tak právní jistotu. Nikdo už ale nechce, aby OSA měla policejní pravomoci a vymáhala poplatky za nezvěstné autory nebo autory, kteří si licencování děl nepřejí. „To už není soukromé právo, ale násilná kolektivizace autorů,“ doplňuje Michálek.

Svobodná hudba bude zadarmo

Piráti v těchto dnech připravují projekt, který by měl sloužit jako návod pro majitele čajoven, jak krát svobodnou hudbu a neplatit OSA žádné poplatky. To by znamenalo pro provozovatele roční úsporu v řádech tísíců korun a také morální satisfakci. Projekt je ve fázi připrav, ale měl by být spuštěn během letošního podzimu.

Diskuze