Příběhy

Křehká blondýnka v ryze mužském byznysu. Těžko uvěřit, co dívka s tváří panenky všechno utáhne!

Kateřina Kotalová

Křehká blondýnka v ryze mužském byznysu. Těžko uvěřit, co dívka s tváří panenky všechno utáhne!

Devětadvacetileté drobné blondýnce Haně Vachovcové byste horko těžko věřili, že je majitelkou prosperující firmy. Její dětský obličej na to zkrátka nevypadá. Ale budiž, mohla by mít nějakou píár agenturu nebo zajímavý e-shop na cokoliv. Omyl! To by byla pro Hanku příliš lehká práce. A to doslova, ona se totiž docela nadře. Dělá do zemědělství a ve velkém pěstuje hlavně brambory. A ty se docela pronesou…

Přitom k zemědělství Hana bůhvíjaký vztah nikdy neměla. Tatínek má sice také bramborárnu, ale ji vždycky víc než hrabání se v hlíně na Jihlavsku brala Praha, kde vystudovala ekonomii a po škole pracovala v nadnárodní marketingové a mediální firmě. Tedy v permanentním stresu od nevidím do nevidím, mezi ostrými lokty, v těsném kostýmku a bez hmotného výsledku. To není pro každého a i jinak zaťaté Haně to po prvotní euforii a několikaměsíčnímu vnitřnímu boji přestalo dávat smysl. „Přišel rychlý syndrom vyhoření, zdálo se mi, že se brzy sesypu. Abych se udržela, pomáhala mi psycholožka,“ svěřila se v rozhovoru pro magazín Profit.

Jednoho krásného dne dala výpověď, vzala úspory a odletěla do Malajsie přemýšlet o životě. Po návratu měla jasno: vrátí se z Prahy zpátky na Vysočinu k rodičům, do tátovy firmy ale nenastoupí, to si raději zařídí vlastní. Pár meditací, a bylo jasno! Hana skutečně založila eseróčko Addha. Do své pěstitelské firmy vložila dvě stě tisíc ze svého a další tři sta si vypůjčila. „Táta se nejprve zděsil, protože jsem neuměla rozeznat ani pšenici od ječmene,“ směje se. Ale to se rychle doučila a na rozdíl od otce měla ekonomické vzdělání, a tak se poměrně brzy zorientovala v dotačním systému, a bylo! Dneska většinu pracovního dne tráví v montérkách, na čerstvém vzduchu a hlavně v klidu. Obdělává třicet hektarů, a protože nemá zaměstnance, lidi na práci si najímá.

Ženské zbraně fungují líp než mužské ego

Sice neunese tolik brambor jako pořádný chlap, její křehkost je jí přesto k užitku. „Naučila jsem se využít ženské zbraně. Musím odložit své ego stranou a přijmout roli nezkušené mladice. Sice mě ještě protřelí bramboráři neberou jako rovnocenného partnera, ale mou pokoru přijmou, na spolupráci se dohodneme a oni pak při obchodech dodrží chlapské slovo,“ přiznává v rozhovoru bramborářka Hana Vachovcová. Prostě ví, jak na to.

A co vy? Máte ve svém okolí podnikatele, jehož příběh by mohl inspirovat, nebo potřebuje pomoct? Napište nám o něm na redakce@zivnostenskelisty.cz

Diskuze