Názory

Amazon číhá! Stát propustí 3 400 pošťaček a pošťáků

Jiří Vítek

Amazon číhá! Stát propustí 3 400 pošťaček a pošťáků

Česká pošta by měla v souvislosti s převodem dvou třetin svých poboček na partnery propustit téměř 3 400 zaměstnanců, což je více než desetina ze stávajících necelých dvaatřiceti tisíců pracovníků.

Informaci přineslo miniterstvo vnitra na webu infoprovsechny.cz. V rámci projektu Pošta Partner, jehož cílem je převod části pošt na pošty provozované třetí osobou, by mělo 2 526 pošt z celkových 3 200 stávajících poboček přejít pod jiné provozovatele, například pod obecní úřady nebo obchodníky.

Mluvčí pošty uklidňuje, že řada pošťáků najde uplatnění právě u smluvních partnerů, anebo přirozeně odejde do důchodu. Nové uplatnění ale podle informací MfDnes najde pouze 15 % z propuštěných.

Projekt Pošta Partner má poště ušetřit ročně několik set milionů korun, více než tisícovku poboček Pošta označuje za ztrátové. Zisk Pošty před zdaněním vloni činil 241 milionů korun, tj. méně než předloni, a letos pčítá jen s 50 miliony.

Pošťačky nebo trafikantky?

Po letitých každodenních zkušenostech s Českou poštou mohu říci, že pošta je řízena lidmi, neschopnými rozlišit to, co je akceschopné a potřebné pro naši veřejnost. Pracovití a chytří pracovníci-pracovnice odcházejí z důvodu šikany a nakládání stále dalšich a dalších produktů, které mají nabízet, ačkoliv je zdržují od vlastní práce odbavovat veřejnost. Vzpomeňme na akci, při které měli pošťáci obcházet benzinové pumpy a zaznamenávat aktuální ceny pohonných hmot.

To, že mají malé platy, nemusím ani vysvětlovat. Je to také i špatná kontrolní činnost ze strany státu. Žádní specialisté a odborníci nepomohou, dokud se vedení nebude řídit selským rozumem...

vtk, ČTK

Diskuze