Zprávy

Na podnikatele se řítí kontrolní hlášení DPH. Jeho neplnění může znamenat pokuty

Dagmar Klimovičová

Na podnikatele se řítí kontrolní hlášení DPH. Jeho neplnění může znamenat pokuty

Na všechny podnikatele a živnostníky registrované k DPH se od nového roku chystá nový bič. Ministerstvo financí, resp. Finanční správa spustí prvního ledna 2016 systém kontrolního hlášení. To je elektronický výkaz o všech vydaných a přijatých fakturách, který budou daňové subjekty posílat na servery finančních úřadů. Speciální software provede v databázi křížovou kontrolu a vyhodnotí, jestli všichni vykazují to, co mají a zda vydané a přijaté faktury navzájem souhlasí.

Kontrolní hlášení se bude posílat pouze elektronicky, a to ve formátu, který zveřejní Finanční správa. V souvislosti s režimem přenesení daňové povinnosti (tzv. reverse charge) nahradí kontrolní hlášení původní samostatný výpis z evidence pro účely DPH, nenahradí ale řádné daňové přiznání k DPH ani souhrnné hlášení. Bude to první výrazná změna, kterou Andrej Babiš prosadil od svého nástupu na místo šéfa financí. Další takovou bude elektronická evidence tržeb, která pokud bude schválena, začne platit někdy v průběhu příštího roku. Vláda si od těchto opatření slibuje omezení šedé zóny, tedy prostoru, ve kterém dochází k daňovým únikům. Z hlediska inkasa daní je DPH spolu se spotřební daní nejvíce rizikovou položkou státního rozpočtu.

Nespolupracuješ, zaplatíš!

Podnikatelům se chystané změny nelíbí. Kritizují hlavně narůstající administrativu a náklady, které budou muset vynaložit, aby splnili přísnější nároky berňáku. Podle analytiků firmy moc nespěchají s tím, aby se na nové kontrolní hlášení připravily. Riskují tak finanční postih, které jim v případě nesplnění této povinnosti může finanční úřad vyměřit. Pozdní dodání přehledu bude stát tisíc korun a pokud k dodání přehledu po lhůtě vyzve přímo finanční správa, bude to už 10 tisíc korun.

V České republice je k platbě DPH registrováno okolo 205 000 firem a téměř 263 000 živnostníků. Podle analýzy společnosti Bisnode má nejvíce nespolehlivých plátců DPH sídlo Praze (31,2 %), následuje Jihomoravský kraj (22,5 %). Na druhou stranu nejméně nespolehlivých plátců DPH je v Královéhradeckém kraji (1,99 %) a Jihomoravském kraji (0,66 %).

Diskuze