Názory

Mamahotel vyhovuje především mladým chlapcům, od rodičů odcházejí skoro ve 28 letech

Jiří Vítek

Mamahotel vyhovuje především mladým chlapcům, od rodičů odcházejí skoro ve 28 letech

V ČR žije u rodičů necelá třetina mladých ve věku 20 až 30 let. Oni i jejich rodiče se shodují na tom, že se jedná o velký kompromis z obou stran a že toto soužití je především pragmatické z finančního hlediska.

Především úspora peněz je dle průzkumu společnosti STEM/MARK podstatným argumentem pro bydlení, to uvedlo 97 % dotázaných. Tři čtvrtiny z nich se bojí ztráty pohodlí, zhruba dvě třetiny dotázaných také nechtějí přijmout odpovědnost a rozhodovat o svém životě zcela samostatně. Podle jiného průzkumu společnosti Eurostad jsou především mladá děvčata daleko samostatnější než jejich mužské protějšky. Samostatný život bez dohledu rodičů totiž začínají průměrně ve 25,6 roku věku. Čeští muži opouštějí rodiče o víc než dva roky později, průměrně v 27,8 roku.

Většině rodičů ale například nevadí, pokud si jejich syn nebo dcera vodí na noc domů partnera, zhruba 60 procent z nich toleruje noční návraty nebo přespávání mimo domov. Téměř 35 procent rodičů dokonce uvádí, že toleruje, pokud jejich potomek doma pořádá party nebo oslavy. Zatímco na Moravě rodiče u svých dětí nemají problém s pozdními návraty a konzumací alkoholu, v Čechách, a zejména v Praze, jsou v tomto směru rodiče přísnější. Naopak mnohem větší benevolence je zde u nočních partnerských návštěv, ke kterým mají rodiče na Moravě vyšší averzi.

ČTK, Eurostad, STEM/MARK

Diskuze