Podnikání

Legalizace prostituce je na spadnutí. Jak asi holky vyřeší EET?

Renata Lichtenegerová

Legalizace prostituce je na spadnutí. Jak asi holky vyřeší EET?

Legalizace prostituce nejspíš vždycky bude kontroverzním tématem. Na tom, jak se k němu jednotně stavět, se nově dohodli delegáti organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Byl to tvrdý boj, po kterém zvítězil postoj, který je pro úplnou dekriminalizaci prostituce. Nyní bude organizace přesvědčovat vlády celého světa, aby její hledisko přijaly. Je tedy možné očekávat, že téma, se kterým si naši politici již tradičně vůbec nevědí rady, bude opět více zaznívat v Evropské unii i v Česku. Jak by měla zmíněná dekriminalizace vypadat?

Amnesty International soudí, že trestní postih za obchod se sexem může vést k častějšímu porušování práv lidí pracujících v oboru, proto povede kampaň nejen za dekriminalizaci prostitutek, ale také jejich zákazníků a pasáků. Organizace přitom argumentuje výzkumy, podle kterých je zrušení trestního postihu obchodu se sexem nejlepší cestou k ochraně práv prostitutek a prostitutů.

Odmítla přitom kritiku některých skupin ochránců ženských práv, podle kterých by sice prostitutky neměly být postihovány, ale úplná legalizace kuplířství a nevěstinců by byla velkou chybou. Nutno podotknout, že speciálně v tomto oboru nepodnikají zrovna dobráci a zisky míří kamsi do sítí organizovaného zločinu.

Licence a pokuty

Česká společnost byla legalizaci prostituce nejblíže vloni na jaře, kdy ji ale Sněmovna smetla ze stolu, aniž by uvedla pádné důvody. O rok dříve byla příčinou neprojednání návrhu zákona Jana Nagyová, respektive její kauza a následné rozpuštění Sněmovny.

Návrh řadil prostituci mezi legální podnikání, které samozřejmě nesmějí provozovat lidé mladší 18 let. Prostitutky by podle něho měly pracovat na základě licence, prokazovat by se musely speciálním průkazem s fotografií. A nově by také musely podávat daňové přiznání a platit daně. S výkonem této profese by navíc byly spojeny povinné zdravotní prohlídky. Prostitutky by také nemohly svoje služby nabízet přímo na ulici, ale jen v registrovaných veřejných domech, které by nesměly být v blízkosti škol, nemocnic nebo úřadů.

Za porušení zákona by pak podle jeho autorů hrozily pokuty. Například až padesátitisícový postih by mohly úřady uložit lidem, kteří by provozovali prostituci bez oprávnění, a dvoumilionový za provozování nelegálního nevěstince. Lidé, kteří by využili placené sexuální služby na místech, kde by to bylo zakázáno, by se vystavovali pokutě až 15 tisíc korun. V každém případě by tento návrh základní požadavky Amnesty International splňoval.

Vídeň s prostitutkami pohořela

Otázkou zůstává, zda vůbec muže nějaký zákon držet prostituci skutečně pod kontrolou. Marný boj jsme mohli vidět třeba ve Vídni. Ta před pár lety odstartovala pilotní projekt, díky němuž chtěla odsunout nejstarší řemeslo do dvou vybraných ulic. Akce skončila po půl roce nezdarem. Sexuální pracovnice a pracovníky nepřiměly ke změně místa ani zostřené policejní kontroly a přemlouvání streetworkerů.

Diskuze