Názory

Blíží se konec dobrých časů ANO?

Dagmar Klimovičová

Blíží se konec dobrých časů ANO?

Hnutí ANO, jakkoliv dobře před dvěma lety využilo nespokojenost v české společnosti, nezažívá teď právě lehké časy. Skoro to vypadá, že se toto personálně velmi citlivé uskupení rozpadá zevnitř. Poté, co exministryně spravedlnosti Helena Válková v České televizi poměrně detailně popsala praktiky vedení ANO, objevil se nový problém. Problém jménem Wagenknecht.

Bývalý první náměstek ministra financí Babiše, Lukáš Wagenknecht byl natolik odvážný, že po svém odvolání odmítl funkci tzv. politického náměstka. Bývalý blízký spolupracovník Andreje Babiše a podle měsíčníku Dotyk se člen tzv. Babišova tálibánu místo politiky zaměřil jinam. Z titulu člena dozorčí rady společnosti ČEZ se rozhodl prověřit aktivity a s nimi související příjmy své stranické kolegyně Radmily Kleslové. Byla to podle jeho vlastních slov právě Kleslová, která na něj údajně tlačila a vyčítala mu, že se na jaře letošního roku dostaly na veřejnost detaily o její spolupráci s ČEZ a kvůli které ho ministr Babiš v červnu odvolal.

Brigáda za sto tisíc měsíčně

Z korespondence mezi Wagenknechtem a ČEZ vyšlo najevo, že Kleslová od firmy pobírá měsíčně sto tisíc za právní poradenství. Na tom by asi nebylo nic zavrženíhodného, kdyby se z advokátky nestala političkou a k tomu první místopředsedkyní vládnoucí strany. Radmila Kleslová se sice hájí tím, že se společností ČEZ spolupracuje již řadu let a že zažila čtyři generální ředitele, ale moc dobře ví, že má bláto na botách. Ze situace se pokusila vyprostit náhlým procitnutím, které přinesl deník Neovlivni.cz. Údajně měla sama požádat dozorčí radu ČEZ o neprodloužení smlouvy, a přestože generální ředitel společnosti si její služby velmi pochvaloval a označil je jako „velmi kvalitní“, je více než pravděpodobně, že její žádosti vyhoví. Kromě ČEZu poskytovala Kleslová ještě nedávno právní poradenství Českým drahám a Čepru. Druhá jmenovaná společnost ukončila spolupráci s Kleslovou v březnu letošního roku.

Hnutí se tak potýká s další osobou, která si údajně neuvědomila, že se dostala do střetu zájmu, tedy do pozice, kterou obtížně vysvětluje i jeho stranický šéf Andrej Babiš. Premiér Sobotka si v časech, kdy ještě nebyl premiér, posteskl, že v ČSSD nepotřebuje žádné líné kapry, ale dravé štiky. Někdy je možná lepší líný kapr s motivací než dravá štika ve střetu zájmu.

Diskuze