Zprávy

Tři sta milionů letí oknem za nevyužité licence, a nikdo za nic nemůže.

Jiří Vítek

Tři sta milionů letí oknem za nevyužité licence, a nikdo za nic nemůže.

Stát (rozuměj občan) vyhodil oknem závratných 299,3 milionů korun za 2 000 nevyužitých softwarových licencí k informačnímu systému Státní pokladna. Poslancům to sdělil náměstek ministra Miroslav Hejna s tím, že ministerstvo nakoupilo licence způsobem, který neodpovídá potřebám státu. Podle jeho názoru ale nešlo o záměr.

Pokud nešlo o záměr, můžeme mít zcela opodstatněnou obavu o příčetnost lidí na ministerstvu, kteří o nákupu a držení softwarových licencí rozhodují. Vzhledem k tomu, že soukromé firmy si počet licencí, za něž chodí pravidelně nemalé faktury, bedlivě hlídají a nepotřebné licence neprodleně redukují, je plýtvání nepřehlédnutelných dvou tisíců kusů licencí ve státním skutečně nepochopitelné. A zjevně i nevysvětlitelné...

"Co s tím budete dělat, že se prošustrovalo 300 milionů?," zeptal se předseda výboru Vladimír Koníček ministra financí Andreje Babiše a jeho spolupracovníků z ministerstva. Babiš poslance informoval mimo jiné o tom, že se daří snižovat náklady státu na provoz systému a sdělil jim, že ministerstvo už podalo trestní oznámení za, podle jeho slov, nehorázně vysoké sazby za údržbu systému. Podrobnosti o trestním oznámení ale dosud nesdělil.

Milion sem, milion tam

Předsedu Koníčka také rozhořčily údaje o nákladech na provoz systému, které poslancům ministerstvo předložilo. Podle nich úřad vynaložil k letošnímu 30. červnu za provoz systému Státní pokladny 140 milionů. Koníček však uvedl, že na webu ministerstva financí jsou úplně jiné částky a mnohonásobně vyšší. Označil to za neskutečné pohrdání Poslaneckou sněmovnou.

ČTK, vtk

Diskuze