Revue

Lego: Jediná hračka, která léty nabývá na hodnotě. Máte ji doma? Možná jste milionář a ani o tom nevíte!

Kateřina Kotalová

Lego: Jediná hračka, která léty nabývá na hodnotě. Máte ji doma? Možná jste milionář a ani o tom nevíte!

Až dočtete tento článek (a ještě nějakých pár dalších pod ním) do konce, okamžitě vyrazte na půdu, do sklepa, na chalupu, do dětského pokoje vašich potomků, do vašeho dětského pokoje k rodičům, zkrátka kamkoliv, kde byste mohli najít stavebnici Lego. Čím starší, tím lepší. S Legem se totiž dneska krásně kšeftuje a některé dílky mají hodnotu, ze které by se vám zatočila hlava.

Nemusíte být majitelem LEGO Tradingu, hlavního distributora stavebnice v Česku, abyste si ročně přišli na pěkné peníze z prodeje populárních kostiček. Devět set milionů korun to asi nebude, i tak vám ale Lego může doma hezky zacinkat. V Česku kvete zcela legální obchod s jednotlivými Lego kostičkami, starými i novými sety, neúplnými sety, figurkami, otevřeným balením i návody. Někteří prozíraví berou Lego dokonce i jako investici. A jak říkají, vyplácí se jim to. Na rozdíl od jiných hraček, které s léty hodnotu ztrácí, Lego ji nabývá. „Optimální je nakoupit sety vydané před deseti patnácti dvaceti lety aspoň za mírně podprůměrné ceny, dobře uskladnit v suchu, temnu, kde se nepráší, a za dva tři roky to opět vyndat. Pokud nepřijde konec světa, zhodnocení bude dvacet třicet procent bez problému,“ prozradil v rozhovoru pro magazín Reportér sběratel a obchodník s Legem Josef Žižka.

Díra na trhu

Lego totiž svoje nové série vyrábí sotva dva roky, pak se případní zájemci o starší sety musí obracet na překupníky. A tady je šance pro každého, kdo má nějakou tu stavebnici nebo její části po ruce. Ceny starších stavebnic pak podle Reportéru dosahují několikanásobku původní prodejní ceny.

Nejznámější server pro obchod s nejrůznějšími komponenty Lega je bricklink.com. Před šestnácti lety ho založil Čech Daniel Ježek, dneska na něm obchoduje na osm tisíc prodejců z celého světa. Obrovský katalog propojuje všechny dílky a stavebnice od všech obchodníků. To znamená, že si lidé mohou ze všech komponent poskládat vlastní set, nebo koupit třeba jen jedinou kostičku. V Česku podobně funguje Hrabarnalega.cz nebo Kostky.org, kde kostičky i celé stavebnice vykupují. Většinou v řádu stokorun, v oběhu je ale stále několik kousků, pro které by vám sběratelé utrhli ruce. Ty pak mají hodnotu výrazně zajímavější.

Levně nakoupit, draze prodat

Podnikat s Legem se dá velmi dobře i v případě, že vaši nebyli tak prozíraví. Pokud žádné Lego z roku nebreč nevlastníte, vězte, že výhodný je i nákup nových stavebnic a jejich rozprodej po dílcích. „Pokud koupíte stavebnici levně, na ceně dílů vyděláte rovnou padesát až sto procent. Ale je to neuvěřitelná drbárna, část dílků se vám taky bude hromadit,“ radí Radovan Pekárek z Kostek.org.

Takhle nastartoval byznys i Martin Neckář. Svoji první stavebnici si koupil ve třiceti. „Celá krabice vážila 450 gramů, uvnitř bylo jen patnáct deka kostek Tolik peněz za tak málo plastu. Tomu říkám parádní kšeft,“ vzpomíná v rozhovoru na okamžik, který rozhodl o tom, že začne s Legem obchodovat. Začal ho houfně zkupovat z eBaye a objednávat ze Západu. Lega vykupoval po kilech, jedno kilo dílků z rodin a od jiných sběratelů ho vyšlo na tři až čtyři stovky. Kostičky roztřídil podle barev a tvarů, některé vypral (normálně v pračce zabalené do povlečení na polštář) a prodal. Poměrně hodně práce, ale jemu se několikrát vrátila. Už pět let coby živnostník provozuje Hrabárnu Lega a z Rakovníku se nedávno rozrostl až do Prahy. „Pět let se pořád učím. Co dílek, co barva, to jiná cena.“

Diskuze