Zprávy

Nejdříve se radovali z velké zakázky, ale nedostali za ni zaplaceno. Ošizení podnikatelé varují ostatní: S touto ženou nespolupracujte!

Renata Lichtenegerová

Nejdříve se radovali z velké zakázky, ale nedostali za ni zaplaceno. Ošizení podnikatelé varují ostatní: S touto ženou nespolupracujte!

Scénář, který se víceméně stále opakuje. Podnikatelka si objedná vytisknutí svého časopisu a nastaví dlouhou dobu splatnosti. Nakonec ale nezaplatí vůbec, nebo jen z části. A ve chvíli, kdy na to daná tiskárna přijde, najde si jinou. Dotčení podnikatelé chystají trestní oznámení.

V březnu letošního roku dorazila do tiskárny V&H Print Hlávko v Novém Městě nad Metují e-mailová objednávka na tisk měsíčníku s názvem CO, KDY V PRAZE. Za vydavatele, společnost DW MediaArts a.s., byla podepsaná „asistentka Klára Chalupová“. Zpráva zahrnovala požadavek, že se má jednat o rychlý tisk, protože měsíčník má zpoždění kvůli tragédii v redakci. Dnes už má majitel zmíněné tiskárny Josef Hlávko podezření, že žádná paní Chalupová ve firmě DW MediaArts nepracuje a že se za tímto jménem „skrývala“ majitelka této společnosti paní Jana Suchánková. Jisté je, že má paní Suchánková velké finanční potíže, navzdory kterým poptává další a další služby, na což už doplatila celá řada podnikatelů a živnostníků. Někteří z nich za své služby nedostali ani korunu.

Několik čísel časopisu a změna tiskárny

"Po přijetí objednávky od údajné paní Chalupové, jsme zhlédli internetové stránky dané firmy a vše se zdálo být v pořádku. Časopis vypadal zajímavě. Přislíbená doba splatnosti sice byla delší, ale to je u časopisů celkem obvyklé. Vyexpedovali jsme dubnové, květnové a červnové číslo, platby se stále odkládaly, nakonec firma DW MediaArts a.s. neuhradila žádnou z faktur,“ vypráví Josef Hlávko. Poté, co zaměstnanci tiskárny pochopili, že jim paní Suchánková nejspíš zaplatit nehodlá, nevydali jí červencové číslo časopisu a začali pátrat. Návštěva sídla dlužící firmy v Paláci YMCA, Na Poříčí 1041/12, se ukázala jako zbytečná, neboť na této adrese je k nalezení jen její poštovní schránka. Na základě informace z tiráže měsíčníku proto kontaktovali grafičku Libuši Bartoškovou.

„Já jsem pro paní Suchánkovou pracovala jako grafik jeden rok a hned po prvních potížích s platbou jsem stanovila jasné pravidlo, že jí práci neodevzdám, pokud za ni nezaplatí. Potíže byly každý měsíc, až jsem skutečně skončila a srpnové číslo už ode mě paní Suchánková zlomené nedostala,“ popisuje Bartošková s tím, že za zmíněný rok ji takto kontaktovaly celkem tři tiskárny, kromě firmy pana Hlávka to byla ještě Tiskárna Libertas a PBdesign. Všechny firmy měly podobné zkušenosti naznačující, že paní Suchánková vždy ve chvíli, kdy jedna tiskárna odhalí, že nedostane zaplaceno, jednoduše zadá tisk svého měsíčníku tiskárně nové.

Hektické termíny a zmatené platby

Jak toto jednání vypadá v praxi, popisuje také Vít Kršňák ze společnosti Tisk Kvalitně. „Spolupráci s paní Suchánkovou začala naše společnost v srpnu 2013, kdy po osobní schůzce a několika telefonátech došlo k objednávce na vytištění brožury Hearth of Europe a následně měsíčníku CO, KDY V PRAZE. Ze začátku probíhalo vše relativně bez komplikací, až na hektické termíny. Vyžadujeme zaplacení zálohové faktury a k tomu také došlo. Jenže v prosinci 2014 jsme sečetli všechny přijaté platby a zjistili, že paní Suchánková nám celkově dluží necelých 450 tisíc korun, ze 750 tisíc, které nám měla uhradit. Platby chodily rozděleně a pokaždé se jednalo o jiné částky, proto pro nás byla kontrola obtížná,“ vypráví Kršňák, kterému se díky následným urgencím podařilo z dlužnice „dostat“ ještě 150 tisíc. „Pak již z paní Suchánkové nebylo možné získat vůbec nic,“ dodává Kršňák.

Že podnikatelská „strategie“ paní Suchánkové není úplně v pořádku, potvrdili Živnostenským listům také další lidé, mimo jiné bývalá redaktorka měsíčníku CO, KDY V PRAZE Jaroslava Rubešová. Pro periodikum pracovala od roku 2003 a prvních osm let podle ní vše probíhalo, jak má. Za ty zbylé roky jí ale paní Suchánková dluží přes 800 tisíc korun za neuhrazené či jen z části uhrazené faktury. O tyto peníze se s ní soudí a plánuje se také přidat k hromadnému trestnímu oznámení, které někteří ze zmíněných podnikatelů plánují brzy podat.

Zkrachovala, ale v činnosti pokračuje

Paní Suchánková se do tohoto článku vyjádřit odmítla. Jak Živnostenské listy zjistily, podnikatelka vydávala měsíčník CO, KDY V PRAZE do konce roku 2014 jako fyzická osoba „Jana Suchánková - kulturní a informační agentura Jorma“ (IČ 45285217). V listopadu 2014 podala dle údajů serveru Justice.cz žádost o oddlužení. Její dluhy dosahují milionových částek. Spis převzal Vrchní soud v Praze, ale zatím v této věci nic nekoná. Paní Suchánková svou činnost neukončila a měsíčník vydává dál právě pod firmou DW MediaArts a.s. (IČ 24223166). Ta ovšem podle evidenčního čísla periodické tiskoviny není u Ministerstva kultury hlášena jako vydavatel, tím je stále původní „Jorma“, takže v tomto případě nebyla dodržena oznamovací povinnost.

Co je ovšem ještě důležitější, máme informaci o tom, že paní Suchánková má ještě jednoho grafika, který jí podle všeho zlomil další číslo měsíčníku. Je tedy možné, že tato podnikatelka už poptala další tiskárnu, nebo ji hledá.

Diskuze