Názory

Ekonomice se daří, je čas zvýšit daně. Říká poradce premiéra

Jiří Vítek

Ekonomice se daří, je čas zvýšit daně. Říká poradce premiéra

Poradce premiéra Sobotky, bývalý ministr financí Pavel Mertlík, v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že je třeba pro srovnání deficitu jít s daněmi nahoru asi o dva procentní body, a sice v horizontu čtyř let.

Selský rozum říká, že když je růst, je vyšší výběr daní a menší mandatorní výdaje, tedy by mělo dojít k poklesu daní. Bohužel u našich socialistů funguje jiná logika. Jakmile se začne firmám dařit, je potřeba je přidusit, zvýšit platy ve státním a veřejném sektoru a zvednout daně.

Ačkoliv uplynulá léta ukazují, že důvod ke zvýšení daní lze najít za každé situace:

  1. Ekonomika roste = můžeme zvyšovat daně, protože lidi na to mají.
  2. Ekonomika klesá = musíme zvyšovat daně, abychom neměli velké deficity.
  3. Ekonomika je stabilní = můžeme zvyšovat daně, protože nehrozí žádné velké výkyvy.

Už nyní se pomalu dostáváme do stavu, že nestačíme vydělávat tak rychle, jak stát stačí utrácet. Ono to totiž není jen o dani, ale i o ostatních odvodech a dalších platbách. Ve skutečnosti za vás stát rozhodl o utracení cca 2/3 vašich peněz ještě dříve, než jste je vydělali. Ale pravda, ještě vám zbývá jedna třetina. Vy beztak žádné nepotřebujete, protože když budete bez příjmu, tak vám stát ve své nekonečné dobrotě přece přidělí dávku.

Reaganomika aneb Když nevládnou inženýři našich životů

Během Reaganova prezidentství došlo v USA ke značnému snížení daní z příjmu. Například v nejvyšší příjmové skupině došlo k poklesu ze 70 % na 28 % během sedmi let, avšak celková suma vybraných peněz na daních z příjmů se zvýšila o 54 % (28 % při započítání inflace). HDP se po propadu v roce 1982 zotavil a rostl za rok průměrně o 3,4 %.

Nezaměstnanost dosáhla vrcholu v roce 1982 hodnotou 9,2 %, a poté po celou dobu Reaganova prezidentství klesala, přičemž počet zaměstnaných se zvýšil o 16 milionů a také inflace výrazně poklesla.

"Když se to hýbe, zdaňte to. Když se to hýbe ještě dál, regulujte to. Když se to už nehýbe, dotujte to". Tento perfektní a stručný popis socialistického uvažování podal kdysi Ronald Reagan.

Diskuze