Revue

Hitler si vysnil Brouka a rodák z Vratislavic ho vyrobil. Po válce šel sedět a dnes by slavil...

ČTK

Hitler si vysnil Brouka a rodák z Vratislavic ho vyrobil. Po válce šel sedět a dnes by slavil...

Tím rodákem byl automobilový konstruktér Ferdinand Porsche, který se narodil přesně před 140 lety, 3. září 1875. Proslul především jako zakladatel automobilky nesoucí jeho jméno či jako autor "lidového vozu" Volkswagen Brouk.

Kvůli němu spolupracoval s nacisty a za války se věnoval i vývoji tanků a obrněné techniky. Práce pro Adolfa Hitlera jej po válce přivedla do vězení, a tak se poválečný rozmach firmy stal dílem jeho syna Ferryho.

Rodák z Vratislavic nad Nisou měl do roku 1935 československé občanství, většinu života však strávil ve Vídni či v Německu. Poprvé se proslavil v roce 1900 na světové výstavě v Paříži, kde představil elektromobil Porsche-Lohner s revolučním řešením pohonu kol. V roce 1906 nastoupil jako technický ředitel do firmy Austro-Daimler, kde vymýšlel auta i letecké motory.

V Německu byl před válkou pět let ve vedení firmy Daimler Benz, zkonstruoval například závodní Mercedes SSK. Na začátku 30. let ve Stuttgartu založil konstrukční kancelář, čímž v podstatě položil základyfirmy Porsche. Sportovních úspěchů svého podniku se však už nedočkal, zemřel v lednu 1951 ve věku 75 let.

Diskuze