Názory

Stanou se uprchlíci žádaným klientem českých hotelierů?

Jiří Vítek

Stanou se uprchlíci žádaným klientem českých hotelierů?

Kapacita utečenecký táborů je již v mnoha zemích Evropy nedostačující. Výstavba nových zařízení pro ubytování imigrantů je zdlouhavá, a tak v některých zemích úřady přicházejí s nabídkou pro majitele hotelů, aby poskytli za příspěvek své volné pokoje.

Například v Itálii a Velké Británii je na každého z nich vypláceno 35,- EUR (970 Kč) za den. Z těch se platí ubytování, stravování a další nezbytnosti. Hotově dostane každý Afričan „kapesné“ 2,5 EUR na den.

Někteří hoteliéři sami od sebe solidárně poskytují prostor těm, kteří to potřebují nejvíce. Druzí tímto způsobem řeší doplnění volných kapacit svého hotelu. Pro mnohé podnikatele se tento stav stává opravdovým byznysem, který se projevuje i tím, že se znovu otevírají již uzavřené hotely, které například nesplňovaly současné platné normy a nařízení. Vzhledem k situaci nad těmito problémy částečně přivírají oči především italské úřady.

Situace v Česku

Když se podíváme na nabídku našich ubytovacích zařízení, průměrná cena penzionů se pohybuje v rozmezí od 360 do 550 Kč za noc. Možným zájemcům, kteří již stelou postele, musím oznámit, že proti tomuto byznysu u nás jsou zatím především samotní uprchlíci. Ti se totiž snaží dostat především do Velké Británie, Německa či skandinávských států a o azyl v České republice zřejmě nebudou mít ještě nějaký čas zájem. Právě souhlas azylanta má být hlavní podmínkou přemístění.

Přesto s první nabídkou již přišel v Havířově podnikatel Zdeněk Bakala, bývalý majitel společnosti RPG Byty, která v současné době mění vlastníka (držitelem stoprocentního podílu se stala realitní investiční společnost Round Hill Capital z Velké Británie). RPG Byty již několik let spolupracuje s řadou neziskových organizací, jejichž prostřednictvím nabízí část bytů pro sociální bydlení. A nebránila by se ani uprchlíkům. „V případě, že by některé naše byty chtěli využít pro některé z jejich klientů, kteří už jsou tady v republice delší dobu, mají případně zaměstnání a jsou to lidé, kteří se tady v republice už nějak usadili, tak ta spolupráce by možná byla,“ uvedl pro Blesk mluvčí RPG Bytů Petr Handl.

Diskuze