Názory

Podle dětí by si lidé měli peníze půjčovat jen na byt

ČTK

Podle dětí by si lidé měli peníze půjčovat jen na byt

Člověk by si měl půjčovat peníze jen na důležité věci, jako je byt či dům. A měl by si dopředu spočítat, že bude schopen půjčku splácet.

Uvedlo to 83 procent žáků, kteří v loňském roce prošli v osmé či deváté třídě výukou finanční gramotnosti. Studenti výuku vesměs chválili, jedničkou či dvojkou ji ohodnotilo téměř 70 procent z nich. O výsledcích informoval Roman Pospíšil z Institutu pro finanční poradenství (IPFP).

Do projektu Investování hrou se v uplynulém školním roce zapojilo 13 základních škol. Zúčastnily se jej zhruba tři stovky osmáků a deváťáků, v průzkumu jich odpovídalo 179. "Děti jsou velice otevřené myšlenkám, které vedou k finanční zodpovědnosti. Je třeba, aby tyto informace nasávaly včas a takovou formou, která jim pomůže uložit si je do dlouhodobé paměti," uvedl Pospíšil, který je jedním z autorů projektu.V průzkumu studenti odpovídali například na otázku, co je to lichva. Tři pětiny správně uvedly, že jde o poskytování půjček za podmínek velmi nevýhodných a riskantních pro toho, kdo si půjčuje. Pětina dětí nevěděla a další zaškrtly alternativy, že jde o historický název pro úvěr, či poskytování bankovních služeb tam, kde není banka.

V jiném dotazu téměř 85 procent dětí uvedlo, že příjem člověka může v průběhu let růst i klesat, záleží na individuálním úspěchu každého. "Do průzkumu jsme záměrně zařadili otázky, které nebyly předmětem našeho kurzu, aby tím výsledky nebyly ovlivněny," dodal hlavní autor projektu Miloš Filip.

Diskuze