Revue

Zvířata lepší usmrtit než předvádět? Ušlechtilé úvahy odpůrců cirkusů vedou k fatálnímu konci...

Kateřina Kotalová

 Zvířata lepší usmrtit než předvádět? Ušlechtilé úvahy odpůrců cirkusů vedou k fatálnímu konci...

Na tom, že divoké zvěři více než cirkusové šapitó sluší volná příroda, se asi shodneme všichni. Ovšem aktivity odpůrců cirkusů, kteří stále silněji bijí na poplach, mohou v nejhorších scénářích vést ke zcela opačným koncům, než jaké si v neznalosti věci pro cirkusová zvířata představují. Úplný zákaz drezury a předvádění divoké zvěře bude od poloviny září platit v Nizozemsku, později i v Anglii. Co ale bude potom se zvířaty, která umí kotoul vzad, ale nejsou zvyklá žít ve volné přírodě?

Kampaň Cirkusy bez zvířat sílí také v Česku. Ve svých výrocích, stanovách, názorech a propagačních materiálech brojí proti drezuře a životu volně žijících zvířat v cirkusech. Řešení už ale nenabízí. Myslet si, že se domestikované zvíře adaptuje ve volné přírodě, je utopie. Mezi zastánci se dokonce ozývají hlasy, kterak úplný zákaz přinese nutnost cirkusová zvířata utratit.

Zákaz nic neřeší

Pokud odpůrci cirkusů vnímají zákaz v Nizozemsku a Velké Británii jako dílčí úspěch, asi budou zklamáni. „Tento zákaz platí v zemích, kde cirkusy nemají základnu a zvířata si najímají. V Česku tento zákaz určitě neprojde, tady jsou totiž hluboké kořeny. Celé je to absolutní hovadina. Je to trend, který šíří ti, co o životě zvířat v cirkusu nemají nejmenší tušení,“ sdělil Živnostenským listům principál Národního cirkusu Originál Berousek Jiří Berousek. Současně tak odkrývá skutečnost, že zákaz ničemu nepomohl.

Zvířat se nevzdáme!

Co by se ale dělo se zvířaty, pokud by zákaz zasáhl i cirkusy s vlastní divokou zvěří? „Asi by se musely odstěhovat do jiných států, kde takový zákaz neplatí. Každý, kdo má zvíře a má ho rád, se ho nevzdá. My se o zvířata staráme dvacet čtyři hodin denně a milujeme je. Nedali bychom je,“ tvrdí Berousek s tím, že sám obavu z podobného zákazu nemá. „Budujeme zábavní park se ZOO, kde bude současně postavený cirkus. Zajímavé je, že v ZOO zvířata vystupovat mohou, mají show s lachtany, delfíny, ale v cirkusu to má být zakázané?,“ upozorňuje Berousek na skutečnost, kterak by se ohnisko problému pouze přesunulo jinam.

Cirkus bez zvířat jako orchestr bez houslí

Čeští zvířecí aktivisté chtějí ve spolupráci s některými cirkusy dokázat, že show se dá dělat i bez šelem. „Podmínky v cirkusech jsou strašné i nadále,“ sdělila deníku Metro Alice Koubová, koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat. Produkci bez zvířat ale Berousek odmítá. „To je jako zajít si na symfonický orchestr bez houslí,“ oponuje. Berouska přitom, coby principála cirkusu, který v drezuře patří mezi světovou špičku, dle jeho slov nikdo nekontaktoval. „Budu se rád bavit s těmi, kteří o tom něco ví. Každý mluví o volné přírodě, ale ta dnes prakticky neexistuje kvůli pytlákům. Ti jsou největší zlo,“ uzavírá Berousek.

Diskuze