Revue

Sázka na první republiku vychází, muži chtějí oholit břitvou a vonět jako Oldřich Nový

Jiří Vítek

Sázka na první republiku vychází, muži chtějí oholit břitvou a vonět jako Oldřich Nový

Zatímco k návratu nějaké té socialistické značky dochází na potravinářském trhu takřka každý měsíc, službám a výrobkům známých především v dobách, kdy na stěnách visel místo Husáka obraz Masaryka nebo Beneše, to jde pomaličku a ztuha, ale o to větší pak mají úspěch. Nevěřili byste, jak dobrý může být byznys postavený na holení břitvou!

To přitom dnes patří spíš do vzpomínek našich dědů. I tu klasickou štětku na holení mnoho z nás vidělo maximálně u našich otců, kdy v umyvadle tak romanticky šplouchala, doprovázena typicky drsným zvukem vousů ochotně podléhajícím žiletce Astra.

Chlapský pokec s břitvou na krku se zase vrací

V holičstvích a kadeřnictvích se klasickou metodou přestalo holit na konci osmdesátých let. Vytlačily ji elektrické holicí strojky a jednorázová holítka. Osobně si však myslím, že došlo k absolutnímu vytlačení mužského elementu z tohoto byznysu. U holení si prostě chce chlap pokecat s chlapem, i když už má břitvu na krku.

Teď se karta obrací. Důkazem úspěšného návratu elegance první republiky jsou pánská holičství Gentlemen brothers a Thomas's Barber Shop v Praze, která nabízí tradiční koncept pánského holičství, protože i chlap má přece právo na příjemného prostředí a luxusním zacházení. Obě holičství se specializují na precizní úpravu plnovousů a knírků a břitva je v tomto případě nezbytná. Od svého otevření nemají o zákazníky nouzi. Prostě trefa do černého.

Velký návrat výroby břitev

Zajímavostí je, že firma Böker ze Solingenu, bašty německé výroby nožů, škrtla výrobu břitev, kterou začala v roce 1869, ze svého sortimentu už před více než třiceti lety. V roce 2014 ji obnovila, přičemž poptávka stoupla natolik, že se dodací lhůty vyšplhaly až na půl roku.

A na závěr rada pro ty, kteří chtějí svůj obdiv k první republice dotáhnout do dokonalosti. Naší redakci se podařilo zjistit, který parfém používal náš největší milovník filmového plátna všech dob Oldřich Nový. Nese název Knize Ten a prodává se překvapivě dobře.

Diskuze