Zprávy

Mladí živnostníci neumějí hospodařit, říká statistika. Nekřivdí jim?

Renata Lichtenegerová

Mladí živnostníci neumějí hospodařit, říká statistika. Nekřivdí jim?

Kvůli špatnému finančnímu plánování se v Česku dostávají do problémů především mladí lidé. Podle odborníků si neumějí dělat finanční rezervy a berou si i několik půjček najednou, které pak nejsou schopni splácet. Mezi lidmi, kteří vyhlašují osobní bankrot, je přitom i stále více mladých živnostníků.

Češi se obecně hodně zadlužují, a to napříč celým věkovým spektrem, mladých lidí s finančními potíži ale rychle přibývá. Nejvíce půjček si berou ve chvíli, kdy se začínají osamostatňovat. Až 75 % žadatelů o půjčku je ve věku do 30 let. „Například úvěrovou smlouvu je možné uzavřít už v 18 letech a banky na tyto potenciální klienty cílí. Vzniká tak nabídka úvěrů už i pro takto mladé lidi. U mladých lidí je navíc nebezpečí v tom, že chtějí co nejdříve mít především vlastní bydlení, nemají trpělivost a jsou připraveni se okamžitě výrazně zadlužit jen proto, aby měli domácnost kompletně vybavenou,“ říká Jan Malý z veřejné obchodní společnosti Vše pro insolvenci (VPI). Není podle něho výjimkou, že si mladí lidé vezmou půjčku, aby mohli splácet tu předešlou. A kolotoč dluhů se roztáčí. Pro mnohé dlužníky je potom jediným řešením vyhlášení osobního bankrotu.

Živnostenský list za bankrot nemůže

Zatímco v předešlých letech žádali o oddlužení zpravidla lidé ve věku kolem 35 let, dnes se věk žadatelů snížil na 28. Od začátku roku lze podle Malého pozorovat nový trend. Zatímco počet fyzických osob, které vyhlašují osobní bankrot, klesá, živnostníků s tímto osudem je naopak čím dál tím víc a i mezi nimi roste počet mladých lidí. Nedá se ale říci, že by mladí lidé hromadně nezvládali rozjezd podnikání. Příčina je v podstatě opačná. V pořízení živnostenského listu spatřují mnozí poslední šanci na záchranu před finanční nouzí. „Pro zaměstnavatele jsou totiž živnostníci výhodnější. Čerství absolventi bez praxe tak často čelí konkurenci tisíců živnostníků. V naději najít si zaměstnání si proto i mladí zřizují živnostenské listy, kýžený efekt v podobě stabilní práce se ale často nedostaví,“ vysvětluje Malý, proč počet bankrotujících mladých živnostníků ve statistikách roste.

Šest let do obratu

Dalším důvodem nárůstu bankrotů živnostníků může být i skutečnost, že mohou vyhlašovat osobní bankrot teprve druhým rokem. Fyzické osoby mají tuto možnost už od roku 2008. V roce 2009 se počet osobních bankrotů zvýšil meziročně o 238 %, v roce 2010 to bylo 154 %, o rok později pak 85 %. To znamená, že růst počtu návrhů na oddlužení v Česku se u fyzických osob zastavil až v prvním pololetí 2014, tedy šest let od zavedení institutu osobního bankrotu. U živnostníků očekávají analytici podobný trend.

Diskuze