Zprávy

Prolomení bankovního tajemství je na spadnutí. Dejte si pozor, kolik toho na sebe řeknete při placení.

Dagmar Klimovičová

Prolomení bankovního tajemství je na spadnutí. Dejte si pozor, kolik toho na sebe řeknete při placení.

Představte si svět, ve kterém kávu zaplatíte jediným stisknutím tlačítka na mobilu. Při tempu dnešních technologií to není zase takové sci-fi. Vy zaplatíte účet a někde v prostoru, kterému odborníci říkají cloudové úložiště, se uloží informace, že jste někde pili kafe a kolik jste za něj utratili.

Na jednu stranu to může být hrozně fajn pro vaše osobní sledování financí a komfort, na stranu druhou tím „někomu“ dalšímu poskytujeme privátní informaci o nás. O tom, že máme rádi kafe, kde ho pijeme a kolik jsme ochotní za něj zaplatit. A to všechno v době, kdy tajné služby budou moci požadovat od operátorů informace o majitelích telefonních čísel a prolamovat daňové i bankovní tajemství. Na posílení pravomocí tajných služeb už kývli senátoři a zákon čeká jen na podpis prezidenta.

Zpravodajci prolomí daňové tajemství tak, že si vyžádají data od Generálního finančního ředitelství. To je nebude muset poskytnout pouze v případě, že by to ohrozilo výběr daní. Současná legislativa umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy, nyní to bude možné i naopak.

Ze zákona rovněž zmizí omezení, které nyní zpravodajským službám umožňuje získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu. Dostupné budou také údaje od spořitelních a úvěrních družstev, ale zde bude zapotřebí svolení soudce. Další změna se bude týkat tolik diskutovaných telefonních odposlechů. Pokud dojde k nasazení odposlechu, budou mít zpravodajci k dispozici nejen obsah hovoru a telefonní číslo, ale nově také informaci, komu příslušné číslo patří.

...kdo ohlídá hlídače?

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sice slíbil, že chystá posílení kontroly tajných služeb, ale ta tu už dávno měla být. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) rovněž zákon obhajuje, protože je podle jeho slov „ve prospěch státu“. Otázka zní, ve prospěch koho je zde stát a málokdo se pozastavuje nad tím, čemu se říká ztráta soukromí. Zákon má podle vlády pomoci získávat informace o lidech z prostředí organizovaného zločinu a jeho cílem je zlepšit podmínky pro odhalování korupce a praní špinavých peněz.

Dnes může bankovní tajemství bez jakékoliv kontroly prolamovat jen Finančně analytický útvar ministerstva financí (FAÚ). Aby toho nebylo málo, úřad sám si o této činnosti nevede žádnou statistiku. Přitom na zpracovávání informací, které podléhají bankovnímu tajemství, je založena samotná podstata FAÚ. Právě absence kontroly nad činností FAÚ se nelíbí některým opozičním zákonodárcům, kteří usilují o vznik kontrolního orgánu.

Diskuze