Zprávy

Kdy se místo hudrování na řetězce zase naučíme chodit nakupovat k živnostníkovi?

Kateřina Kotalová

Kdy se místo hudrování na řetězce zase naučíme chodit nakupovat k živnostníkovi?

Potravinářská komora ČR odhalila další případy potravin, jejichž kvalita je v Česku výrazně horší a cena výrazně vyšší než v Německu. A to navzdory stejné značce. Za skandální lančmít se teď řadí zmrzlina Carte d´Or, Pizza salámová Dr. Oetker, Rama a celá řada nealkoholických nápojů. Rozdíly v kvalitě sahají až k šíleným čtyřiceti procentům! Co se ještě budeme muset dozvědět, abychom dali přednost poctivé domácí výrobě?

Za nekvalitu si navíc Češi oproti Němcům ještě připlácí. Cenový rozdíl byl podle komory i větší než třetina hodnoty. V průměru se potraviny nakoupí v ČR skoro o čtvrtinu dráž než u západních sousedů,“ informuje ČTK.

Komora testovala dvacet produktů. Nejkřiklavějšími případy byla jahodová zmrzlina Carte ď Or, kde rozdíl činil téměř 37 procent nebo tuňák v olivovém oleji Rio Mare s rozdílem 40 procent," uvedla mluvčí komory Dana Večeřová s tím, že například Kinder mléčný řez stojí o polovinu méně v Německu než v ČR. Další neřesti objevily laboratorní testy u Pizzy salámové od Dr. Oetkera, která v Česku obsahuje pouze 6 % salámu, zatímco německá ještě jednou tolik. Neslavně dopadly i nealko nápoje. Zatímco Němci je sladí řepným cukrem, Češi je pijí slazené izoglukózou.

Horší, zato dražší výrobky

Zhoršenou kvalitu výrobků stejné značky už nepopírají ani obchodníci. Skutečnost ale obhajují tím, že případné horší složení preferují zákazníci kvůli nižší ceně. Jenomže i to je lež jako věž! Třeba Rama je podle ČTK u západních sousedů o 10 % tučnější a v Česku o 10 % dražší.

„Dříve jsem Ramu kupovala pravidelně. Ale zhoršila se. Průzkumy nesleduju, ani nemusím, na chuti je to poznat. A také se mi zdá, že dříve žlukne. Naučila jsem rodinu na kravské máslo. Je trochu dražší, ale zase z něj dýchá poctivost,“ prozradila respondentka Markéta, kterou Živnostenské listy oslovily před píseckým supermarketem. Margaríny v Česku nekupuje ani její kamarádka Karolína. „Manžel pracuje v Německu, a tak většinu nákupů pořizuje tam. O těchto rozdílech se mluví už dlouho, dřív jsem tomu nechtěla věřit, ale můžu to potvrdit. Pozoruji to hlavně na kosmetice a čisticích prostředcích. Prací prášky už jinde než v Německu nekupujeme,“ potvrdila respondentka.

Z lásky k Česku!

Prát v ruce s podomácku vyrobeným mýdlem nás zřejmě ošizený český prací prášek nedonutí, ale proč do sebe ládovat nekvalitní potraviny za nemalé peníze? Donutí nás složení českých výrobků ze supermarketů konečně vážit cestu k farmáři, řezníkovi, pekaři, mlékaři…?

Vždyť nižší kvalitu výrobků prodávaných v Česku nepopírají už ani samotní nadnárodní výrobci. Brání se ale tím, že se snaží zohlednit regionální chutě konzumentů. Tak to už je skoro na nějakou tučnou státní zakázku na průzkum síly a odolnosti českého žaludku oproti tomu německému.

Diskuze