Revue

Pak že nerostou. Největší borůvkové hody již tento víkend!

ČTK

Pak že nerostou. Největší borůvkové hody již tento víkend!

Malou Morávku a Karlov v Jeseníkách zaplní o víkendu borůvky. Již tradičně se zde budou konat borůvkové hody, na které se sjíždějí tisíce jedlíků z celého okolí.

Letos se do akce zapojí 16 restaurací včetně restaurace na vysílači na Pradědu. Spojovat je bude bezplatná autobusová linka. Podle pořadatelů lidé během hodů zkonzumují několik tisíc litrů těchto plodů. Objeví se nejen ve sladkých pokrmech, v mase, ale zbarví i řadu nápojů.

"Borůvky jsou letos kvůli teplu menší, ale nedá se říci, že by nebyly. Když víte, kam chodit, máte hezké borůvky, platí to především pro vyšší partie hor. Objemy borůvek se na hody ale málokdy podaří uspokojit z domácích zdrojů, takže je doplňujeme i nákupy včetně dovozu borůvek z Polska. Také místní spoluobčané pročesávají okolní lesy a vydělávají si prodejem borůvek do restaurací," řekl za pořadatele akce Boris Keka.

Na jídelním lístku však kromě borůvkových knedlíků nebudou chybět také borůvkové palačinky či masa s borůvkovou omáčkou. Fialovou barvu bude mít netradičně i řada nápojů. Podle starosty Malé Morávky Ondřeje Holuba jsou borůvkové hody v této rekreační oblasti největší prázdninovou akcí. "Aby byl pohyb pěších návštěvníků mezi jednotlivými restauracemi co nejplynulejší i nejbezpečnější, bude v sobotu i v neděli jezdit speciální bezplatná borůvková autobusová linka," uvedl starosta.

Akce se letos koná počtrnácté. Po borůvkovém maratonu návštěvníky Malé Morávky čeká v září změna jídelníčku. Od 19.-20. 9. se pro změnu v obci koná řízkový festival.

Diskuze