Revue

Neuvěříte, kolik posledních mohykánů používá legendární Nokii 5110

Jiří Vítek

Neuvěříte, kolik posledních mohykánů používá legendární Nokii 5110

Číst tiskové zprávy mobilních operátorů je většinou velká nuda, dozvíte se o nových nebo chystaných tarifech apod. T-Mobile však vyslal do světa konečně něco, co vás chytne za srdce. Snad každý Čech, Moravan a Slezan starší čtyřiceti let měl v ruce telefon značky NOKIA.

Doba "bezdotyková" byla úžasná. Každý telefon byl sebevědomým originálem, bylo z čeho vybírat, modely se obrovsky lišily, tvarem i barvou a každý technický pokrok byl hned znát a šířil se rychlostí blesku. Psaní zpráv a výdrž baterií byly někde úplně jinde, o odolnosti ani nemluvím. Dnes to jsou to prostě všechno plácačky na jedno brdo, na jejichž displejích se vám udělá pavouk po prvním pádu ze stolu na zem. To tenkrát se rozletěl plast a do pár vteřin se složil i s vyskočenou baterkou a šlo se dál.

Muzejní kousky pořád slouží

Přestože nejúspěšnější Nokií byla 1110, které se ve světě prodalo více než 250 milionů, tou nejvíc sexy "hlupačkou", byla jednoznačně 5110. A právě díky výjimečně zábavné tiskové zprávě společnosti T-Mobile víme, že do dnešního dne tuto krásku v jejich síti využívá posledních 9 800 mohykánů. Troufám si tvrdit, že pokud neslouží někde na chatě jako pomocník celé rodině, tak je drtivá většina tohoto klenotu v rukou mužů.

Nudu zahnal Snake

Legendu jménem Nokia z malého finského města vystřelily na výsluní především dva modely - 5110 (1997) pro rodinu a styl a 6110 (1998) pro práci a firmu. Nokia 5110 nabízela všechno, elegantnější vzhled, lehkost, a neskutečnou výdrž baterie. Vydržela až týden bez nabití! Neexistoval podnikatel, který by ji neměl. Když na vás přišla chvilka, kdy jste prostě museli vypnout a odreagovat se, mohli jste si zahrát legendárního hada (Snake).

Prokletá obálka

Nokia 5110 nabízela obyčejná pryžová tlačítka a pětiřádkový display, v té době přímo luxus na čtení SMS zpráv. A teď pozor, trefa přímo do černého byly výměnné kryty. Mohli jste kombinovat barvy a převlékat mobil, jak se vám zachtělo. Přestože v roce 1998 stála více než 10 000 Kč, patřila mezi nejprodávanější a byla u mnoha úspěšných obchodů začínajících podnikatelů a živnostníků, ale také u mnoha prvních rozvodů, to když někdo, kdo neměl, otevřel tu zatracenou obálku...

Diskuze