Názory

Včera mi chtěl někdo vysát peníze přes Facebook, dnes přijdeš na řadu možná TY

Jiří Vítek

Včera mi chtěl někdo vysát peníze přes Facebook, dnes přijdeš na řadu možná TY

Když čtete o tom, jak se někdo nechal podvést tím, že někomu dal nevědomky své heslo k účtu, vždycky si klepete na čelo, jak to ten hlupák mohl udělat. Včera jsem byl vybrán a stal se přímým účastníkem lovu na rybu. Tedy na mě.

Tak tedy jak to celé začalo. Kolem poledne mi přišla na Facebook zpráva od známé.

Ona: Ahoj můžu tě o něco poprosit? Chybí mi na účtě 126 Kč a dnes musím něco zaplatit.. Nemůžeš mi je prosím poslat převodem na účet? Vrátím ti je hned v pátek.. moc děkuju

První, co mě napadlo, proč žádá o peníze zrovna mě, když má více jak pět set dalších přátel a jde přitom o tak nízkou částku. Bohužel mých čtrnáct let u hasičů mě někde uvnitř zabrzdilo odepsat něco jako jdi do háje. Proto jsem odpověděl

Já: To myslíš vážně? Zní to dost divně, ale jestli je to otázka života a smrti, tak já ti je někam hodim, posílat nic nebudu.

Ona: Já vím zní to blbě..ale je to moje poslední možnost, co máš za banku ?

Já: FIO

Ona: Já mám komerčku.. to by trvalo 2 dny ale může se to udělat přes online platby payu jestli můžeš... Je to stejné jako převod v bance jen bych ti poslala odkaz na platební bránu a dělá se to tam..

Ona: tak tady to je.. Jen se přihlásíš jako na bankovnictví a potvrdíš to :-) a vložila odkaz http://payto24.over.cz/, (kde bylo nutné zadat své číslo účtu a heslo)

Ona: Jak to jde?

Já: Hele paypal má jinou domenu a heslo dávat na neznámý odkaz nebudu sorry, myslím, že je to podvod...Nejsem blb

Následně jsem o tomto jasném podvodu informoval skutečnou uživatelku účtu, která okamžitě všem začala psát, co se děje, tak věřím, že se nikdo nenechal podvést. Na závěr bych chtěl poděkovat Martinu Švecovi z pardubické redakcie MF DNES, který o těchto podvodech psal a já jeho článek četl a tím mě pravděpodobně zachránil od "vysátí" mého účtu, který by z nikoho boháče neudělal, ale já bych utrpěl doživotní trauma jako největší blbec pod sluncem.

Pozn.účet na který na který jsem měl peníze odeslat, jsem zadal před dokončením tohoto článku do vyhledávače 107-7430660297/0100. Spadla mi brada, jde o transparentní účet ODS, a tak jim jdu hned volat, že jsou součástní nějaké podivné hry.


Diskuze