Revue

Z Austrálie přichází vynález, který udělá včelaře z každého

Jiří Vítek

Z Austrálie přichází vynález, který udělá včelaře z každého

Žádná žihadla, jen otočíte kohoutkem a sledujete, jak přímo z úlu teče čerstvý med kohoutkem do průzračné sklenice. To není obrázek z budoucnosti, ale vynález, který možná změní klasické včelařství i u nás.

Autory vlastně velmi jednoduchého vynálezu jsou Stuart Anderson se synem Cedarem. Jejich úl umožňuje získat med mnohem snáz, než doposud známe. Princip je až úsměvně prostý. "Šestiúhelníkové buňky medových pláství se pomocí páky a jednoduchým posunutím rozdělí a vytvoří tak prostor, kterým může med volně stékat mimo úl do připravené nádoby. Kromě úspory času je tento způsob odebírání medu výhodný i pro samotné včely, které nejsou vystaveny stresu při vyjímání medových pláství," vysvětluje vynálezce ve svém instruktážním videu. To dokonce ukazuje malou dívku, který si med přímo z úlu natáčí na prsty a ochutnává.

Chtěli 70 tisíc, vybrali čtyři miliony dolarů!

Když Stuart a Cedar natáčeli svoje video, na jeho konci vyslovili přání vybrat 70 tisíc dolarů do začátku hromadné výroby úlů. Jejich nápad ale v Austrálii vzbudil ohlas mnohem větší, než v jaký v nejoptimističtějších snech mohli doufat. Vybrali čtyři miliony dolarů, tedy zhruba sto milionů korun!

Jejich včelařský box už si můžete pořídit i vy. K mání je na internetu už od února letošního roku. Kolik nových včelařů pozná svět díky nápadu Andersonových?

Diskuze