Názory

Zázvorková se nemýlila. Skláři nebudou mít co žrát?!

Kateřina Kotalová

Zázvorková se nemýlila. Skláři nebudou mít co žrát?!

Kdepak nerozbitné plastové skleničky z NDR, to odliv ruských turistů a invaze skleněného zboží z Číny je tím, co dnes malé české skláře trápí nejvíc. Zatímco ve světě mají skvělé renomé a české sklo patří stále k nejcennějším, my v Česku dáme raději přednost levné skleničce z Číny nebo Skandinávie, jejíž ceně kvalitní čeští výrobci zkrátka nemohou konkurovat. Není divu, že se mezi českými skláři objevují první ohrožené druhy.

Typickým příkladem je Živnostník roku 2013 Karel Sobotka, poslední výrobce foukaných figurek ze skla v Česku. Zatímco ještě před několika lety mu zákazníci trhali ruce se zbožím a z jeho provozovny v Těpeřích odjížděli s plnými kufry aut, dnes mu na šťastné roky zbyla jen hezká vzpomínka. Důvodů, proč živnostníci jako on rozhodně neprožívají nejlepší období, je hned několik. „Když jsem před 25 lety odešel z fabriky, bylo málo živnostníků-výrobců a vznikaly obchůdky, které chtěly odebírat od malých výrobců, protože jsme byli pružnější než velké firmy. V každém městě byl alespoň jeden obchod Sklo a porcelán. Jenomže tyhle prodejničky postupem času mizely a dneska je pohledáte. Kolik jich je v republice? Myslím těch, ve kterých nenajdete bábušky. K tomu se otevřel trh a přišla sem nekalá konkurence, především Čína, a také ubylo turistů z Východu, kteří kupovali asi nejvíc,“ vykresluje kameny úrazu Sobotka.

Konec štědrému utrácení...

Přestože na ruské turisty mnozí vzhledem k historické zkušenosti pořád ještě koukáme skrz prsty, jejich úbytek je bohužel pro některé živnosti takřka likvidační. To ostatně potvrzuje v rozhovoru pro ŽL i mluvčí Asociace cestovních kanceláří. Dopad úbytku ruských turistů je plošný. Nejen na cestovní kanceláře, ale i na hotely, restaurace, obchody a další služby. A je velká škoda, že se Česká republika se skutečností, že sem přilétá méně Rusů, smířila. Dokonce jsem se setkal s oslavnými prohlášeními některých lidí, že je to tak dobře. Turistika ale nemá nic společného s politikou a naprostá většina turistů k nám nepřilétá šířit nějakou ideologii. Cestují k nám, protože se jim u nás líbí. Klesající rubl měl samozřejmě hlavní vliv. Jsou ale země, například Turecko a Francie, které se okamžitě snažily oslovit nové skupiny Rusů, aby úbytek nebyl tak patrný. To se u nás bohužel nestalo,“ říká Jan Papež.

České sklo, pořád nejlepší ve světě!

Ve světě má české sklo stále skvělé jméno. „Českým sklárnám se dlouhodobě velmi dobře daří. Obzvláště české křišťálové sklo je ve světě vyhledávané a ceněné. Pokud vím, české sklárny jako Cristalex nebo Mozer musí řešit přebytek zakázek. Čeští skláři jsou takřka bezkonkurenční, jsou šikovní, jako by to snad měli v genech,“ přiznává Ricardo Hoineff, designér skla původem z Brazílie, tělem i duší ovšem Čech jako Brno.

Kéž bychom uměli doma ocenit naše skláře jenom trochu lépe…

Diskuze