Rozhovory

Majitelka marketingové agentury Lenka Kaclová: Matky podnikatelky jsou v Česku lynčované

Renata Lichtenegerová

Majitelka marketingové agentury Lenka Kaclová: Matky podnikatelky jsou v Česku lynčované

Pečuje o dvouletou holčičku a tříměsíčního syna a zároveň řídí svou vlastní úspěšnou společnost. Lenky Kaclové, zakladatelky a majitelky firmy Just Media, jsme se ptali na to, proč začala místo odchodu na mateřskou raději podnikat a jak nastavila svoje podnikání, aniž by musela obětovat čas na výchovu svých dětí.

Většina žen si nedokáže představit, že by vedly vlastní firmu v době, kdy mají úplně malé děti. Vy jste ale svou společnost zakládala v těhotenství. Co vás k tomu vedlo?

Myslím, že každá žena, která už si stihla vybudovat nějakou kariéru, v takovou chvíli řeší otázky, zda vypadne z oboru, jak se po narození dítěte změní její myšlení, jak bude moci přispívat do rodinného rozpočtu, ale hlavně jak to všechno zvládnout úplně v pohodě. Směřuje nejprve k přemýšlení typu, že vyplňovat z domova dotazníky a podobně přece může vždycky, i když samozřejmě za nesrovnatelně méně peněz, než vydělávala doposud. Realita je pak samozřejmě jiná. Podobně dnes uvažuje mnoho maminek, tudíž se pro všechny přivýdělek tohoto typu ani nenajde. A navíc, kdo tuhle práci vydrží dělat déle než měsíc? Proto jsem podobné demotivující myšlenky rychle opustila a zkrátka jsem se rozhodla pokračovat v tom, co jsem uměla nejlépe. V té době jsem již několik let působila v jedné z největších online marketingových agentur u nás. Rozhodla jsem se využít svých zkušeností a tak vnikla má vlastní firma Just Media.

Nebylo by snazší zůstat zaměstnaná?

Ono hrálo roli více faktorů. Zůstala bych v tehdejším zaměstnání možná dodnes, ale přišla daň, kterou jednou musí zaplatit každá firma, která rychle vyroste a všimnou si jí investoři, ale také různé malé ryby, jež se chtějí přiživit na jejím úspěchu. Došlo k obměně vlastnického portfolia, výměně vedení, přeskládání korporátní hierarchie, navýšení byrokracie. A především to celé začalo být spíše o image společnosti než o dosahování výsledků pro klienty. Tento styl, typický pro velké korporace, mi nesedí, takže jsem uvažovala o odchodu. Ve stejný čas přišla ona radostná novinka, že jsem těhotná a bylo rozhodnuto. Chtěla jsem se osamostatnit, být svou vlastní paní a přistupovat ke klientům po svém. Než se to pak všechno rozjelo naplno, bylo už dceři Mariance pět měsíců. To bylo v září 2013. A dnes už musím říci, že není lepší čas, kdy začít podnikat, než je těhotenství a mateřství. Není lepší školy na time management a zároveň větší svobody v možnostech, než je právě v tomto období.

Teď už máte děti dvě, k dceři přibyl dnes tříměsíční synek. Co je podle vás na skloubení péče o rodinu s vedením vlastní firmy nejtěžší?

Vyrovnat se s faktem, že ani v jednom nebudete perfektní. Někdo mě má za workoholika, který si pořád potřebuje něco dokazovat. Nevidím na tom nic špatného. Vrcholovému sportovci také jeho každodenní trénink a závody nebudete vyčítat, tak proč vyčítat podnikatelkám jejich práci? Seberealizace je důležitá. Když je spokojená máma, jsou spokojené i děti. Moje děti jsou na prvním místě. Nevychovávám je u televize, abych měla čas na sebe, jak se to dnes dělá. Veškerý volný čas jim věnuji. Bylo by asi snazší chtít se starat jen o děti a vidět to jako jediné naplnění, ale já si nikdy nevybírala tu jednodušší cestu. O to víc za to pak stojí ten výsledek.

Přístup je jedna věc, jak se ale dá od přebalovacího pultu reálně řídit firma?

Jsem na plný úvazek doma, a to pracovně i rodinně. Ve firmě jsou rozdělené kompetence tak, aby vše fungovalo co nejlépe jen za mého dohledu. Když musím na jednání, hlídá tatínek. Trávím s dětmi hodně času venku, ale neustále v dosahu moderních zařízení, minimálně online na telefonu. Mnoho věcí se dnes dá řešit velmi elegantně a rychle, zvlášť když má firma jasný proces fungování. Když děti večer usnou, začíná mi další směna, kdy podle potřeby někdy i do jedné ráno pracuji na kontrole práce mých lidí, koordinaci kampaní a týmů a vyřizuji administrativu.

Jak podle vás Češi obecně reagují na maminky, které aktivně vedou vlastní firmy? Čelí tyto ženy časté kritice?

Naše společnost je vůči pracujícím matkám stále hodně uzavřená. Nemohu mluvit obecně za všechny, ale spíš se setkávám s velmi negativními názory. Matky jsou často lynčované, že kvůli práci dostatečně nepečují o dítě a proč si ho tedy vlastně pořizovaly. Podle mne je to velmi hloupý názor. Hodně ho podporují i média, ve kterých je toto téma značně zveličováno a dítě je v podstatě novodobý bůh. Jenže děti nepotřebují umělý inkubátor kolem sebe, potřebují reálný život.

Co byste tedy vzkázala matkám, které v tuto chvíli zvažují, zda je rozumné rozjet vlastní podnikání?

Je to opravdu třeba dobře zvážit, aby se nestalo, že vám ty nejkrásnější roky vašeho potomka protečou mezi prsty. Dítě je to nejkrásnější, co život přináší, a vy to prostě musíte zvládnout všechno skloubit, aby tím nijak netrpělo. Důležitá je ale i otázka, zda chcete žít život svého dítěte, nebo dělat to, co po generace bylo zvykem, tedy žít svůj život a zároveň být rodičem. V mnohém vyjít dítěti vstříc, ale nezapomínat na sebe. Fandím každé mamince, která dokáže přehodnotit svůj životní postoj a začít podnikat. Protože jestli něco právě děti a budoucí generace potřebují, tak jsou to pozitivní příklady, pozitivní životní postoje a vybočení ze stereotypních vzorců života.

Diskuze