Zprávy

Půjdou propuštění horníci z OKD vyrábět ke korejcům pneumatiky?

Jiří Vítek

Půjdou propuštění horníci z OKD vyrábět ke korejcům pneumatiky?

Nová továrna na pneumatiky Nexen Tire má do jara 2018 vyrůst u Žatce a zaměstná minimálně tisíc lidí. Do začátku dostala štědrou státní dotaci. Ta se pohybuje kolem čtvrt milionu korun na jedno pracovní místo! To ale není jediná výhoda, kterou Korejci dostanou. Zato česká firma bude houfně propouštět...

Tento závod Nexenu bude prvním mimo Asii. Vláda poskytne korejskému výrobci pneumatik Nexen celkové investiční pobídky ve výši až 3,8 miliardy korun. Firma získá slevu na dani z příjmů právnických osob dvě miliardy korun a na vytvoření pracovních míst 300 milionů korun. Hmotná podpora za strategickou investici dosáhne 1,14 miliardy korun.

"Česká republika se opět ukázala jako investiční destinace s obrovským potenciálem,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)

Pozemky pro Korejce? Za hubičku!

Nexen výrazně ušetřil i na koupi pozemků. Ústečtí zastupitelé schválili v roce 2014 smlouvu o prodeji 60 hektarů pozemků za jedno euro (asi 27,5 koruny) za metr čtvereční. Standardní cena v zóně Triangle přitom činí 400 korun za metr čtvereční.

Jednomu se dává, druzí se propouští

Zatímco do korejské firmy na pneumatiky nasypeme miliardy, v těžební společnosti OKD letos skončí zhruba 1600 lidí. Tři stovky zaměstnanců firma propustí ke konci dubna a dalších přibližně 500 jich odejde během roku přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů. Přes 800 lidí bude muset postupně odejít z externích dodavatelských firem společnosti.


Diskuze